Naprawa ciągnika

Najważniejsze części eksploatacyjne maszyn rolniczych

Wszystkie maszyny rolnicze są wykorzystywane w niesprzyjających warunkach. Muszą radzić sobie z pracą w trudnym terenie i wysokim zapyleniu, a także działać pod dużym obciążeniem. Utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym wymaga regularnego serwisowania i przestrzegania wskazówek producenta co do terminów poszczególnych czynności. Bardzo ważne będzie ponadto stosowanie akcesoriów i części eksploatacyjnych dobrej jakości.

Jakie części eksploatacyjne wymienia się najczęściej?

Podstawowe elementy, które należy wymieniać w ramach przeglądów okresowych to filtry do maszyn rolniczych. Największe znaczenie ma zmiana filtrów oleju, gwarantujących pozbywanie się drobin metalu, spalonego oleju i odrywającego się nagaru. Kluczowe jest czyszczenie i terminowe montowanie nowych filtrów powietrza usuwających pyły i kurz mogące trafić bezpośrednio do silnika. Niezbędne będzie zastępowanie zużytych filtrów paliwa, instalowanie filtrów AdBlue w nowszych jednostkach wysokoprężnych czy filtrów klimatyzacji oraz filtrów hydrauliki siłowej, a w układzie pneumatycznym osuszacza i odolejacza. Istotna jest także towarzysząca zmianie filtra wymiana oleju. Należy pamiętać o zmianie płynu chłodzącego, ponieważ z czasem traci on swoje właściwości, co nie tylko pogarsza parametry termiczne, ale również osłabia działanie inhibitorów korozji oraz prowadzi do odkładania się kamienia kotłowego i innych osadów.

O jakie elementy trzeba zadbać w układach roboczych maszyn rolniczych?

Dla bezawaryjnej pracy maszyn rolniczych ważne będzie także dbanie o różnego typu elementy układów roboczych. Poza hydrauliką siłową stosunkowo często stosuje się przekładnie cięgnowe wykorzystujące łańcuchy albo paski klinowe. Co jakiś czas konieczna będzie więc ich wymiana, a także sprawdzenie stanu kół łańcuchowych i pasowych oraz rolek i napinaczy. Nie można zapomnieć o podzespołach, które mogą się zużywać podczas pracy konkretnej maszyny. W przypadku ciągnika mogą to być m.in. sprzęgła działające pod dużym obciążeniem czy łożyska. W kombajnach zbożowych dość często trzeba zmieniać elementy zespołu żniwnego np. taśmy transportujące, a także elementy układu młócącego – zęby, cepy, druty i klepiska. W zespole czyszczącym w grę może wchodzić wymiana mocowań przesiewaczy i sit. W opryskiwaczach potrzebne mogą być nowe głowice czy rozpylacze, a także elementy pomp – np. membrany oraz uszczelnienia.

Duży wybór części eksploatacyjnych do maszyn rolniczych można znaleźć w ofercie firmy RAI-BUD. Proponuje ona klientom m.in. filtry, oleje, smary oraz łożyska i łańcuchy.

Regulamin korzystania z serwisu