Materiał Partnera

Jak dobrać wielkość doniczki do rośliny?

Jak dobrać wielkość doniczki do rośliny?

Wybór odpowiedniego rozmiaru doniczki może być skomplikowanym zadaniem, zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia w ogrodnictwie. Jednak kiedy już zrozumiesz, w jaki sposób wymiary doniczki wpływają na wzrost i rozwój roślin, z łatwością będziesz w stanie dobrać właściwy produkt. Przeczytaj, co należy wiedzieć, dobierając wielkość doniczki.

Dlaczego rozmiar doniczki jest ważny?

Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża doniczka mają negatywny wpływ na rozwój rośliny. Jeśli korzenie zostaną ściśnięte w za małej doniczce, roślina może nie rosnąć tak szybko, jak powinna. Mniejsze pojemniki mieszczą też mniej ziemi, przez co korzenie nie wchłaniają wystarczającej ilości składników odżywczych. Błędem jest także używanie doniczek, które są za wielkie. Zapewnienie roślinie sporej przestrzeni do wzrostu może wydawać się dobrym pomysłem, w praktyce jednak taka nadgorliwość nie wyjdzie jej na dobre. Jeśli doniczka jest zbyt duża, nadmiar wody będzie się utrzymywał w ziemi przez dłuższy czas.

Równie ważna jest głębokość zbiornika. Podobnie jak w przypadku pojemników o zbyt dużej średnicy – te, które są za wysokie, zatrzymają dodatkową ilość wody. Z biegiem czasu korzenie mogą zacząć gnić z powodu nadmiaru wilgoci. Ponadto, w niektórych przypadkach może to spowodować, że korzenie będą dążyły do silniejszego wzrostu, przez co roślina przeznaczy mniej energii na wypuszczanie pędów czy kwiatów. Jeśli jednak już masz większe donice, szczególnie ważne jest, aby regularnie monitorować ilość wody w nich i ograniczyć częstotliwość podlewania. 

Zasady doboru wielkości doniczek

Wybierając odpowiedni rozmiar doniczki na roślinę, kieruj się kilkoma ważnymi zasadami. Jak tłumaczy specjalista z internetowej hurtowni doniczek Sklep-Kwiecisty.pl: Przede wszystkim nie należy uprawiać roślin w pojemnikach, w których je kupujemy. Te, które nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego przesadzaj do doniczek o średnicy ok. 3 cm większej od tymczasowego zbiornika. Natomiast duże okazy możesz umieszczać w doniczkach większych nawet o ok. 10 cm.

Trzeba także pamiętać o konieczności drenażu, czyli obecności otworów na dnie pojemnika, dzięki czemu usuniemy nadmiar wilgoci z ziemi. Praktycznym rozwiązaniem jest też umieszczenie podstawki, w której będzie się zbierała wypływająca z doniczki woda.

Przesadzanie roślin

Podczas przenoszenia rośliny do nowej donicy dopilnuj, aby pojemnik nie był zbyt duży. Nie zaleca się także przesadzania okazów zaatakowanych przez szkodniki lub chorych. Jeśli nie ma innego wyjścia, dopuszcza się wymianę jedynie górnej warstwy podłoża. A jak często przesadza się rośliny doniczkowe? Im są one starsze, tym rzadziej. Młodsze, które intensywnie się rozrastają, przenoś do większego pojemnika co roku, starsze zaś – co 2-3 lata. Sygnałem do wymiany doniczki jest zwykle zahamowanie wzrostu rośliny. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy