Materiał Partnera

Wybór opryskiwacza do ogrodu. Na co zwrócić uwagę?

Wybór opryskiwacza do ogrodu. Na co zwrócić uwagę?

Opryskiwacze ogrodowe są bardzo potrzebnymi narzędziami. Sprawdzą się nie tylko w zraszaniu roślin, ale też rozpylaniu środków ochrony kwiatów i rozsiewaniu nawozów. Dzielimy je na sposób przeznaczenia – niektóre nadają się do większych ogrodów, inne do nieco mniejszych miejsc. Niektóre z opryskiwaczy służą także do innych, nietypowych czynności, np. bielenia drzew.

Czym charakteryzują się opryskiwacze do niewielkich ogrodów?

Najważniejszym kryterium wyboru opryskiwacza powinna być wielkość działki lub ogrodu. Drugim jest sposób przeznaczenia urządzenia.

Do ogrodów, roślinności na balkonie oraz niewielkich doniczek sprawdzą się najprostsze, ręczne opryskiwacze o działaniu pulsacyjnym. Mają one bardzo małą pojemność - zazwyczaj oscylującą w granicach 0,5-2 litrów. Wyposażone są w pompkę i dźwignię. Ich sposób działania jest bardzo prosty – rozpryskują wodę jedynie wtedy, gdy naciskamy specjalną dźwignię.

Sam proces opryskiwania jest nieco monotonny i długotrwały.

Opryskiwacze do większych ogrodów

Opryskiwacze o ciśnieniowym spryskiwaniu ręcznym sprawdzą się do nieco większych powierzchni, np. ogródków warzywnych. Ich zasada działania jest nieco bardziej skomplikowana. Za pomocą dźwigni do środka (pojemnik z cieczą) jest wpompowywane powietrze, co powoduje wzrost ciśnienia. W takim wypadku ciecz jest wtłaczana do rurki z filtrem i zaworem, który zostaje odblokowany. Ciecz przechodzi przez specjalną dyszę i jest już rozpylana na roślinach.

Owe opryskiwacze mają większą pojemność – od 1,5 do 2 litrów. Lepiej zdecydować się na wersje o trwalszych i precyzyjniejszych dyszach, np. z mosiądzu. Dysze z tworzywa sztucznego są znacznie słabsze od metalowych.

Cechy opryskiwaczy do dużych ogrodów

Duże i pojemne ogrody wymagają dobrej jakości i sporej wielkości opryskiwaczy. W tym wypadku doskonale sprawdzą się opryskiwacze ciśnieniowe ręczne naramienne z lancą. Ich pojemność waha się od 5 do 12 litrów. Są one duże, dlatego ogrodnik powinien nosić je na plecach. W prawidłowym noszeniu pomaga specjalny pasek.

Decydując się na ten rodzaj, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania i możliwość regulacji dyszy. Ważne są także różne akcesoria i części zamienne, które ułatwiają sprawniejsze zraszanie roślin. 

Dobrej jakości opryskiwacze można kupić w sklepach i hurtowniach ogrodniczych. Przykładem takiego miejsca jest hurtownia ogrodnicza „Biedronka”, która zajmuje się hurtową dystrybucją sprzętów ogrodniczych. Można tu zakupić też nawozy roślinne, nasiona, środki ochrony roślin czy cebule kwiatowe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy