kamien-ozdobny

Sposoby wykorzystania kamienia ogrodowego

Kamień ogrodowy kojarzy nam się przede wszystkim z przyjemnymi dla oka przydomowymi ogródkami. Elementy wykonane z kamienia ogrodowego stanowią doskonałe dopełnienie dla estetycznych trawników, kwietników, krzewów i drzew. Kamień ogrodowy coraz częściej wykorzystywany jest także do dekorowania firmowych przestrzeni oraz w parkach i na miejskich skwerach. Jak w ciekawy sposób użyć otoczaków, brył gnejsu, czy imponujących łupków?

 

Ścieżki i obudowy

Niezależnie od stylu, w jakim zechcemy wykonać ogród, podwórko, park, czy miejski skwer, w projekcie musimy uwzględnić szlaki komunikacyjne, potocznie nazywane ścieżkami. Potrzebujemy ich w przestrzeniach w stylu nowoczesnym, w ogrodach angielskich, japońskich, a także przestrzeniach podzielonych na różne strefy, inne pod względem estetyki i funkcjonalności. Kamienie, takie jak popularny grys, gnejs, czy łupek, doskonale wkomponują się w każdy ogród. To doskonały materiał na ścieżki, który stanowi świetną alternatywę dla kostki granitowej, a tym bardziej kostki brukowej, kojarzonej bardziej z miejskimi chodnikami. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ARKADIA z Konstancina-Jeziornej, z kamieni ogrodowych możemy tworzyć także różnego rodzaju obudowy, na przykład obudowy dla popularnych kwietników i oczek wodnych. Nie bez powodu też charakterystyczne miejsca, które zachowują atrakcyjny wygląd przez niemalże cały rok, nazywa się „skalniakami” – to rodzaje klombów zbudowanych właśnie przy użyciu ogrodowego kamienia.

Gabiony i inne kamienne elementy w ogrodach

W nowoczesnych ogrodach coraz częściej zamiast standardowych, drewnianych lub metalowych ogrodzeń, pojawiają się gabiony. To prostopadłościenne elementy budowlane w formie koszy, najczęściej wykonanych z prętów i stalowych siatek. Są one wypełnione kamieniami lub żwirem. Dawniej służyły przede wszystkim do zabezpieczania skarp, jednak dziś stanowią ozdobny – i jednocześnie funkcjonalny – element architektoniczny. Kamienie ogrodowe to także doskonały materiał na tworzenie przepięknych postumentów, które mogą służyć jako podstawy donic, ogrodowych rzeźb, czy ogrodowych lamp. Większe głazy mogą też stanowić podstawy pod belki ław, czy stołów. Kamień to materiał bardzo uniwersalny, dlatego ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia. Inspiracji zawsze warto szukać w przyrodzie, ale też podczas miejskich spacerów wśród aranżacji, które projektowane są przez architektów i ogrodników, którzy są fachowcami w swoich branżach. Możemy też poprosić o pomoc firmę, która specjalizuje się w projektowaniu ogrodów i zagospodarowaniu terenów zielonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu