Na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?

Chcesz, by Twój przydomowy ogród prezentował się wyśmienicie nie tylko za dnia, ale i po zmroku? Doskonały efekt wizualny możesz uzyskać w bardzo prosty sposób – wystarczy, że zainwestujesz w odpowiedni zestaw lamp ogrodowych. Tego typu oświetlenie zewnętrzne nie tylko ładnie wygląda, ale też jest niezwykle praktyczne na co dzień. Najważniejsze cechy lamp, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie, prezentujemy Państwu poniżej.

Walory wizualne

Lampa to reprezentacyjny element ogrodu. Nawet gdy nie świeci, powinna prezentować się nienagannie i stylowo. Wybór konkretnego rodzaju lampy zewnętrznej zależy w głównej mierze od naszych indywidualnych upodobań i preferencji. Na szczęście, sklepy z urządzeniami oświetleniowymi pozostają otwarte na potrzeby tradycjonalistów, jak i gusta osób o nieco bardziej innowacyjnym podejściu do aranżacji zielonych przestrzeni. W powszechnie dostępnym asortymencie znajdziemy tradycyjne lampy stojące, a także modele ścienne, mocowane na fasadach budynków. Minimalistycznym słupkom towarzyszą lampy typu palmy, a także lampy z zagięciami o różnych kształtach i wymiarach klosza (niektóre modele posiadają nawet kilka kloszy). Szeroką gamę ciekawych rozwiązań oświetleniowych dla ogrodu prezentuje między innymi sklep z artykułami oświetleniowymi Strefa Światła.

Kryterium jakości

Przez jakość rozumiemy przede wszystkim solidność wykonania. Lampa ogrodowa służy do użytku zewnętrznego. Z tego względu jest narażona na oddziaływanie deszczu, gradu, śniegu czy też upałów. Tylko produkty wykonane z najwyższej jakości materiałów są w stanie przetrwać w kapryśnym polskim klimacie. Za bezpieczne i sprawdzone uchodzą lampy wykonane z betonu, żeliwa i aluminium. Oczywiście lampa lampie nierówna. Istotną wytyczną co do solidności wykonania jest posiadany, podwyższony stopień ochrony (IP). Jeśli dana lampa go posiada, oznacza to że jest szczególnie uodporniona na opady, wilgoć, skrajne temperatury i zapylenia. Część lamp reaguje też na obecność przechodniów i aktywuje się dopiero w momencie wykrycia ruchu. Dzięki temu oszczędzamy energię świetlną, ale też jesteśmy w stanie namierzyć intruza, który niepowołanie przebywa w prywatnym ogrodzie.

Sposób oświetlenia

Sposób świecenia buduje klimat ogrodu, ale też oddaje charakter jego właścicieli. Lampy emitujące ciepłe, blade światło sprzyjają ogrodowym spacerom, wyciszeniu i kontemplacji. Oświetlenie o większym natężeniu jest natomiast dobre w sytuacji, gdy organizujemy zabawy i spotkania towarzyskie. W praktyce, wybór źródeł światła jest równie obszerny, jak samych lamp. W ostatnim czasie szczególnym powodzeniem cieszy się oświetlenie energooszczędne w formie LED-ów oraz lamp solarnych, które nie wymagają żadnych kabli i bazują na energii pochłoniętej ze słońca. Przy podświetlaniu poszczególnych elementów ogrodu – kwiatowych rabat czy oczek wodnych – opłaca się stosować oświetlenie niskonapięciowe. W ten sposób nie tylko zyskamy ciekawy efekt wizualny, ale też zaoszczędzimy pieniądze przeznaczone na codzienną eksploatację lamp. To korzyść praktyczna, jaką zdecydowanie warto rozważyć.

Regulamin korzystania z serwisu