kora drzewna

Zastosowanie kory suszonej w ogrodnictwie

Kora pozyskiwana z drzew stanowi idealny materiał sprawdzający się w ściółkowaniu. Najczęściej spotykaną i jednocześnie wykorzystywaną jest ta pochodzenia sosnowego. Jednak również kora pochodząca ze świerków, czy drzew liściastych idealnie sprawdza się w ogrodnictwie. Do czego najczęściej stosuje się korę wokół domów i który z wymienionych rodzajów jest najlepszy?

Kora drzewna – jak jest wykorzystywana w ogrodnictwie?

Zastosowanie odpowiedniego rodzaju kory drzewnej w ogrodnictwie jest bardzo ważną kwestią. Jej użycie ma wpływ na uprawę roślin, czy organizację przestrzeni. Wykorzystanie kory:

  • pozwala na ograniczenie parowania wody,
  • zapobiega wysychaniu gleby,
  • utrudnia rozrastanie się chwastów,
  • chroni korzenie roślin przed zimnem i nadmiernym gorącem,
  • ogranicza wypłukiwania z gleby składników mineralnych,
  • wpływa na estetykę ogrodu.

Żeby stworzyć idealną ściółkę dla roślin, konieczne jest zastosowanie kilku rodzajów materiałów. Jednak bez wątpienia najlepsze parametry i właściwości ma kora drzewna. Warto natomiast pamiętać, aby przed jej wykorzystaniem sprawdzić właściwości oraz parametry, które wyróżniają każdy rodzaj. Wśród najczęściej stosowanych znajduje się kora pochodząca z drzew iglastych – najpopularniejsza jest ta pochodząca z sosny, choć świerkowa również sprawdza się bardzo dobrze. Jej główną zaletą jest nie tylko estetyka, ale również zapewnienie glebie związków mineralnych, takich jak magnez, czy potas – tłumaczy specjalista z Tartaku ISKRA.

Co wyróżnia korę sosnową?

Świeżą kora sosnowa ma odczyn pH kwaśny. Oznacza to, że idealnie nadaje się do roślin o określonych preferencjach. Jest ona pozyskiwana ze starych pni. Często określa się ją martwym elementem drzewa. To, co jest dla niej charakterystyczne, to brak podatności na wsiąkanie wody. Jest to więc materiał suchy, który po rozdrobnieniu jest gotowy do wykorzystania. Jeżeli kora drzewna ma spełnić określone zadania, powinna mieć grubość przynajmniej 6-7 centymetrów. W przeciwnym razie mniejsza warstwa może zostać bardzo szybko wypłukana przez deszcz.

Często w sprzedaży pojawia się również kora przekompostowana – ma ona ciemniejszy kolor i wymaga częstszego uzupełniania. Ten rodzaj kory sosnowej jest jednak bardziej przyjazny dla większości roślin – jest zdecydowanie mniej kwaśny niż w przypadku świeżej kory.

Jak wykorzystać korę w ogrodzie?

W zależności od uprawianych w ogrodzie roślin konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju kory. Do wykonania ściółkowania dla iglaków, wrzosów, azalii, czy różnego rodzaju roślin, które tolerują odczyn kwasowy, bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie użycie kory sosnowej. Może ona być wykorzystana bezpośrednio na glebie lub na wcześniej przygotowanym podkładzie – np. z agrowłókniny.

Wybór konkretnego rodzaju kory do wykonania ściółki w głównej mierze zależy od roślin. Standardowym rodzajem jest ta pochodzenia sosnowego, gdyż jest najprostsza w utrzymaniu oraz korzystna cenowo.

Regulamin korzystania z serwisu