Zasady optymalnego przygotowania podłoża pod wysiew trawnika

Właściciele domów mogą cieszyć się posiadaniem ogrodów. Jednak aby teren wokół naszej posiadłości ładnie się prezentował, trzeba właściwie o niego zadbać. Kluczowym zadaniem jest zasadzenie estetycznie wyglądającej, gęstej trawy, która będzie niewątpliwą ozdobą i doskonałym miejscem do relaksu. Co zatem powinniśmy zrobić, aby właściwie przygotować podłoże pod jej wysiew?

Zacznij od oczyszczania terenu

Pierwszym naszym zadaniem będzie dokładne oczyszczenie terenu – mówi nasz rozmówca z firmy Agronas. Nawet zakup najlepszych nasion nie pomoże, kiedy trawnik będzie pełen kamieni, chwastów czy kawałków drewna po ostatniej wichurze. Żeby prace były skuteczne, można posłużyć się widłami szeroko zębnymi bądź glebogryzarką. Takie narzędzia odwrócą glebę, abyśmy mogli usunąć wszystkie niepotrzebne rośliny wraz z korzeniami, co zapobiegnie ich odrośnięciu. Dlatego pozbywajmy się ich bardzo dokładnie, aby nie miały szansy na ponownie pojawienie się na naszym ładnym i zadbanym trawniku.

Sprawdź stan gleby

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu gleby. Podłoże pod wysiew trawnika nie może być zbyt zwięzłe. Jeżeli tak jest, należy ją rozluźnić, mieszając ziemię z piaskiem. Kiedy z kolei grunt jest zbyt luźny, koniecznie będzie dodanie próchnicy, czyli ziemi kompostowej czy odkwaszonego torfu. Czy to koniec przygotowań?

Nawieź i wygładź ziemię

Sprawdzenie stanu gleby to nie ostatnie zadanie. Koniec prac zwiastuje nawiezienie terenu specjalnym nawozem do trawników bądź zaproponowanym nam w sklepie nawozem wieloskładnikowym. To da nam pewność, że trawa będzie zdrowo i szybko rosnąć, zapewniając piękny trawnik wokół naszego domu. Ostatnim etapem jest wygładzenie powierzchni. Jeśli zaś teren jest zupełnie zniszczony na skutek przeprowadzanej wcześniej budowy, najlepiej wymienić jej wierzchnią warstwę. Inaczej przeprowadzone prace mogą nie przynieść pożądanych rezultatów.

Regulamin korzystania z serwisu