Zalety trawników z rolki

Każdy skrawek ziemi wokół domu wpływa na ogólną estetykę podwórka, dlatego warto dbać o to, by nie szpecić przestrzeni przypadkowymi i niezagospodarowanymi miejscami. Utrzymanie eleganckiego ogrodu jest możliwe bez względu na to, czy właściciele są zapalonymi entuzjastami prac ogrodniczych, czy starają się maksymalnie ograniczyć czas poświęcany roślinom.

Dlaczego trawa z rolki jest lepsza niż siana?

Uniwersalnym rozwiązaniem, gwarantującym miłe dla oka efekty, jest zdrowy i gęsty trawnik. Niestety, wyhodowanie i utrzymanie pięknego dywanu zieleni nie zawsze jest łatwe – zauważa nasz rozmówca z firmy Green Flor.

Problemy ze stworzeniem efektownego trawnika mają różne źródła, od niekorzystnych warunków klimatycznych, przez słabej jakości glebę, po źle dobraną odmianę trawy. Toteż samodzielnie siane trawniki rzadko są w stanie sprostać stawianym im wymaganiom.

Najlepszą alternatywą dla sianej trawy są trawniki z rolki. Gotowa trawa w rolkach hodowana jest ze specjalnych mieszanek nasion, dzięki czemu darń budują odmiany odporne na różne warunki. Taki trawnik prezentuje się pięknie od wczesnej wiosny do późnej jesieni i jest w stanie zakorzenić się na dowolnym podłożu (pod warunkiem, że zostanie ono odpowiednio przygotowane).

Zalety trawników z rolki

Najważniejszą zaletą trawników z rolki jest wspomniana wcześniej możliwość założenia ich praktycznie wszędzie i w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego. Taka trawa oczywiście również hodowana jest z nasion, tyle tylko że jej uprawa odbywa się w specjalnych warunkach, by do klienta trafiła gotowa darń. Zanim to nastąpi, trawnik pozostaje pod troskliwą opieką hodowcy przez około półtora roku.

Przez kilkanaście miesięcy trawa rozwija się pod czujnym okiem specjalistów. Jest to standardowy czas potrzebny na uzyskanie efektu pięknego, gęstego i zdrowego trawnika. Taką darń można przekazać nowym właścicielom. Dzięki temu na docelowej działce można stworzyć nowy trawnik w ciągu zaledwie kilku godzin.

Zatem wybór trawy z rolki to olbrzymia oszczędność czasu, ale nie tylko. Niezmiernie ważna jest przecież jakość trawnika. Decydując się na takie rozwiązanie zyskujemy gwarancję uzyskania równomiernego trawnika, bez chwastów, nieregularnie rozrzuconych kęp czy „łysych” przestrzeni. Trawniki z rolki są tak samo gęste i bujne na całej swojej powierzchni, przez cały okres wegetacyjny.

Korzyści z posiadania trawnika

Najbardziej oczywistą korzyścią płynącą z posiadania trawnika jest ładny wygląd otoczenia. Jednak warto posiadać go również z innych, mniej oczywistych powodów. Miękka i równa darń to świetne miejsce do zabaw dla dzieci i uprawiania sportów przez dorosłych, zatem trawnik sam w sobie tworzy przestrzeń rekreacyjną.

Trawa ma również wpływ na swoje otoczenie. Skutecznie tłumi hałasy, pochłania zanieczyszczenia z powietrza i nawilża je, czyniąc mikroklimat bardziej przyjaznym dla ludzi i zwierząt. Na spadzistych terenach trawniki przeciwdziałają erozji gleby, toteż są niezbędne w miejscach zagrożonych obsuwaniem się terenu.

Najprostszą, najszybszą a zarazem najskuteczniejszą metodą uzyskania wszystkich tych korzyści jest założenie gotowego trawnika z rolki. Należy jednak pamiętać o tym, by darń pozyskiwać wyłącznie ze sprawdzonych i solidnych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu