Zakładamy ogród. Od czego zacząć?
Piękny ogród to spełnienie marzeń niejednej osoby. Nie tylko będzie on przedłużeniem domu nadającym mu uroku, ale również będzie stanowił odrębny i elegancki element całej posesji. Niemniej jednak ogród, tak, jak każda inna przydomowa przestrzeń wymaga odpowiedniego zaplanowania, które dla wielu osób okazuje się trudnym zadaniem. Z pomocą przychodzą profesjonalni ogrodnicy, którzy nie tylko odpowiednio zaprojektują całą przestrzeń, ale i pomogą w stworzeniu zarówno estetycznego, jak i funkcjonalnego ogrodu. Sprawdźmy, od czego należy zacząć zakładanie ogrodu i jak wyglądają następne etapy realizacji.
Projektowanie ogrodu - czyli od czego zacząć?
Założenie własnego ogrodu to nie tylko sadzenie kwiatów, drzew i krzewów. Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem jest stworzenie projektu, który będzie brał pod uwagę wszystkie czynniki stanowiące o estetycznym ogrodzie. Plan ogrodu powinien uwzględniać między innymi położenie terenu, warunki klimatyczno-glebowe, a także strefy nasłonecznienia oraz zacienienia. - mówi specjalista z firmy Ogród A-Z Krzysztof Biniaś, zajmującej się zakładaniem ogrodów w Wielkopolsce. Bardzo ważne jest również odpowiednie rozplanowanie dróg i ścieżek, ponieważ to jak ostatecznie będzie wyglądał ich bieg, powinno zapewniać prosty i komfortowy dostęp do wszystkich roślin. Kręta ścieżka świetnie sprawdzi się w dużych ogrodach, z kolei małe i niewielkie alejki wysypane kamyczkami to dobre rozwiązanie na mniejsze posesje. Na etapie projektowania ogrodu należy również zaplanować, jakie rośliny chcemy posadzić. Ważne jest nie tylko rozmieszczenie, ale przede wszystkim dopasowanie ich do panującego klimatu w danym miejscu. Projektowanie ogrodu to również dobry moment na zaplanowanie instalacji oświetleniowych, które pozwolą na bezpieczne użytkowanie i efektowny wygląd posesji nawet po zmroku, a także rozplanowanie instalacji wodnych, które są niezbędne do prawidłowego nawadniania ogrodów.
Przygotowanie terenu i gleby
Przystąpienie do prac zmierzających do założenia ogrodu powinno rozpocząć się od robót ziemnych. Mianowicie najpierw należy dokładnie posprzątać teren, usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz nierówności. Jeśli planujemy oświetlenie, to właśnie na tym etapie warto je zainstalować, aby uniknąć późniejszego przesadzania i rozkopywania roślin. Kolejnym ważnym krokiem jest wymodelowanie terenu posesji poprzez wyrównanie powierzchni, a także wykonanie dodatkowych aranżacji, takich jak oczko wodne czy charakterystyczne pagórki. Aby uzyskać nie tylko estetyczny, ale i trwały ogród nieodłącznym elementem okazuje się zadbanie o odpowiednią glebę. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z porady profesjonalnego ogrodnika, który pomoże nam w rozpoznaniu terenu, sprawdzi, jaki odczyn ma gleba, a także dobierze do niej odpowiednią ziemię zapewniającą prawidłowy wzrost rośliny. Oprócz przekopania i wyrównania gleby warto również spulchnić ją przy użyciu specjalnych maszyn, dzięki czemu zostanie napowietrzona, a co za tym idzie, rośliny będą miały zapewnione o wiele lepsze środowisko do życia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin do ogrodu?
Rośliny to bez wątpienia jeden z najważniejszych wizualnych elementów każdego ogrodu. Wiele osób błędnie uważa, że im więcej kwiatów czy krzewów, tym lepiej. Niestety może to spowodować odwrotny efekt i zamiast stworzyć subtelny i elegancki wygląd posesji, ogród będzie wyglądał przytłaczająco, a także może on optycznie pomniejszyć działkę. Przy zakładaniu ogrodu warto również mieć na uwadze, że niektóre gatunki roślin nie mogą być sadzone w swoim bezpośrednim towarzystwie, a co więcej, muszą być one dostosowane do polskiego klimatu. Osoby decydujące się na samodzielne zaprojektowanie ogrodu, również nie zawsze biorą pod uwagę przyszłą perspektywę rozwoju roślin, która może zaważyć na wyglądzie estetycznym całej posesji.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalnych ogrodników?
Z niewielkim ogrodem z pewnością poradzi sobie każdy, jednak problem pojawia się, gdy pragniemy stworzyć duży i piękny ogród, dobrze współgrający z naszym domem. W tym momencie pomoc specjalistów zajmujących się obsługą terenów zielonych okazuje się dużym uproszczeniem. Ogrodnik już na etapie projektowania bierze pod uwagę możliwość wzrostu roślin w przyszłości, dzięki czemu jeszcze przed jego założeniem, istnieje szansa wyeliminowania zaciemnienia niektórych miejsc. Co więcej, specjaliści pomogą wybrać kwiaty i krzewy dopasowane nie tylko do własnych preferencji, ale również wybiorą takie, które nie będą wymagać trudnej i czasochłonnej pielęgnacji. Ponadto, dzięki temu, że już na etapie projektowania mamy możliwość zapoznania się z kosztami przeznaczonymi na aranżację ogrodu, jego wielkość i różnorodność bez wątpienia zostanie dopasowana do naszych możliwość finansowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana