Jak zabudować ogród zimowy?

Możliwość korzystania z ogródka to wielki plus posiadania własnego domu. Niestety, w dość surowym polskim klimacie nie mamy zbyt wiele czasu, by nacieszyć się jego walorami. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest postawienie ogrodu zimowego, czyli zamkniętej, przeszklonej przestrzeni, dzięki której o każdej porze roku możemy poczuć się, jakbyśmy odpoczywali w ogrodzie.  Najpierw trzeba go jednak zbudować. Jak to zrobić? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Wybór miejsca na ogród

-Jeśli myślimy o zbudowaniu ogrodu zimowego, możemy zdecydować się na dwie opcje – wyjaśnia specjalista z firmy Tom&MarWykorzystać już istniejący taras lub wykonać nowy fundament pod konstrukcję. Każda z nich ma swoje plusy i minusy:

  • Ogród na istniejącym tarasie – zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności kosztownego wykonywania fundamentu oraz wykorzystanie już dostępnej przestrzeni, bez konieczności zmieniania planu zagospodarowania działki. W wielu przypadkach wiąże się to jednak z koniecznością wykonywania przeróbek, a także ogranicza nam możliwość wyboru bryły ogrodu
  • Ogród na nowym fundamencie – decydując się na to rozwiązanie musimy liczyć się na nieco wyższe koszty, związane z wykonaniem podestu na ogród, jednak zyskujemy możliwość praktycznie dowolnego zaprojektowania ogrodu.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Podstawą ogrodu zimowego są wielokomorowe termoizolowane kształtowniki aluminiowe tworzące ściany konstrukcji, które montuje się do podstawy ogrodu oraz do przylegających do niego ścian domu. Na tych profilach montuje się dach składający się z krokwi oraz rynny systemowej.  Elementy te gwarantują odporność na obciążenie np. zalegającym śniegiem i zapewniają właściwe odprowadzenie wody z dachu konstrukcji na poziom terenu za pomocą zamaskowanych spustów.

Ściany konstrukcji ogrodu zimowego mogą być wykonane jako elementy nieotwierane lub jako okna otwierane w każdej z dostępnych na rynku technologii – skrzydła uchylne, rozwierno-uchylne, podnoszono-przesuwne, harmonijkowe; mogą to być również drzwi wejściowe umożliwiające komunikację pomiędzy ogrodem a domem.

Przeszklenie

Pomiędzy profilami konstrukcji ogrodu umieszczane są szyby zespolone, wykonywane z dwóch lub więcej tafli szkła – przestrzeń między nimi wypełniana jest gazem szlachetnym. W wyborze szyb również warto kierować się ich współczynnikiem przenikania ciepła U – im jest on niższy, tym mniej ciepła ucieka z naszego ogrodu, co ma duży wpływ dla skuteczności ogrzewania pomieszczenia. Z drugiej strony szyby powinny posiadać dodatkowo powłokę antyrefleksyjną, która w lecie zapobiegnie przegrzewaniu się ogrodu w czasie upałów – alternatywą jest zastosowanie markiz. Dach ogrodu zimowego, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne (np. w czasie gradu) powinien być wykonany z zespolenia szkła hartowanego oraz laminowanego

Pozostałe elementy ogrodu zimowego

Podobnie jak pozostałe pomieszczenia domu, ogród zimowy musi być wyposażone w dodatkowe instalacje, między innymi wentylację, zapewniającą sprawny obieg powietrza oraz ogrzewanie (ścienne, kanałowe lub podłogowe), które zapewni komfortowe warunki korzystania z ogrodu nawet w środku zimy.

Regulamin korzystania z serwisu