Cięcie gałęzi drzewa na działce

Wycinka drzew na działce. Co warto wiedzieć?

Przepisy dotyczące każdej sfery naszego życia zmieniają się bardzo często, często też trudno nam je odpowiednio zinterpretować, bo są po prostu rozbudowane i zawiłe. Może nam się wydawać, że kiedy kupimy sobie działkę budowlaną i jesteśmy jedynymi jej właścicielami, mamy prawo działać na niej w dowolny sposób – i na przykład usunąć drzewo, które z jakichś względów nam nie odpowiada, nie pasuje do naszej koncepcji zagospodarowania własnej przestrzeni. Jest jednak inaczej, o czym opowiemy bliżej w naszym artykule.

Kiedy wycinki drzewa na działce nie trzeba zgłaszać?

Obowiązujące dziś przepisy dotyczące wycinania drzew i krzewów weszły w życie z dniem 17 czerwca 2017 roku. Przepisy mówią, że jeśli chcemy wyciąć drzewo na naszej działce na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, musimy ten fakt zgłosić do odpowiedniego organu. Można więc od razu wnioskować, że jeśli chodzi o naszą działkę, na której mamy już postawiony dom, czy o działkę budowlaną, którą zakupiliśmy i zamierzamy wybudować na niej dom, wycinka drzewa zawsze będzie niezwiązana z prowadzeniem działalności. Jest kilka wyjątków, kiedy nie musimy zgłaszać wycinki drzew z naszej działki:

  1. W przypadku drzew owocowych.
  2. W przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm od poziomu gruntu nie przekracza:
  • 80 cm – dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego,
  • 65 cm – dla kasztanowca zwyczajnego, platanu klonolistnego, robinii akacjowej,
  • 50 cm – dla pozostałych gatunków drzew.

Gdzie i jak zgłosić wycinkę drzew na własnej działce?

Zacznijmy nietypowo: jeśli dopiero planujemy zakup działki pod budowę domu, ale mamy już przemyślaną koncepcję zarówno samego budynku, jak i zagospodarowania terenu wokół, lepiej… zdecydujmy się na zakup takiej działki, która już będzie spełniała warunki, których potrzebujemy. Jak mówią nam przedstawiciele Biura Obsługi spółki INLAND BIMO PROPERTY, nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup już uzbrojonej działki budowlanej, na której dom możemy wybudować „od ręki”, bo coraz świadomiej podchodzimy do tematu. Mówimy o uzbrojeniu działki budowlanej nie bez powodu w kontekście naszego tematu wycinki drzew – mamy bowiem na myśli, że ubieganie się o pozwolenia, czy zgłaszanie zamiaru realizacji przeróżnych czynności w urzędach może zabrać nam sporo czasu, nawet przy tak pozornie prostych sprawach, jak wycięcie jednego, czy kilku drzew. By dowiedzieć się, jak i gdzie zgłosić zamiar wycinki drzew, możemy skorzystać z Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej, wypełniając prosty formularz. Uzyskamy odpowiedzi na kwestie: kiedy uzyskać zezwolenie (jeśli jest potrzebne), kto może to zgłosić, co musimy przygotować, co konkretnie musimy zrobić, gdzie to zgłosić, ile będziemy czekać itd.

Regulamin korzystania z serwisu