oprysk

Wczesnowiosenne opryski

Grzyby i szkodniki to zmora sadowników. Atakują one drzewa, uszkadzają liście i kwiaty, uniemożliwiając owocowanie. Często wystąpienie objawów choroby oznacza, że na działanie jest już za późno. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Drzewa owocowe nie uporają się z infekcjami same, dlatego szkodniki i grzyby należy zwalczać, zanim się rozwiną. Odpowiedni czas to wczesna wiosna.

 Wczesnowiosenne opryski – przed czym chronią?

Wczesna wiosna to okres, w którym drzewa budzą się do życia z zimowego snu. Zaczynają krążyć w nich życiodajne soki, gałązki stają się elastyczne i pojawiają się na nich lepkie pączki, z których rozwiną się liście. Jednak nie tylko drzewa zaczynają się budzić. „Ożywają” także grzyby i szkodniki, które pod postacią zarodników i larw spokojnie przetrwały zimowe mrozy i są gotowe, aby znaleźć żywiciela…

Opryski wczesnowiosenne mają wyeliminować szkodniki i grzyby, zanim te uderzą z całą mocą – mówi przedstawiciel firmy Substral specjalizującej się w nawozach i środkach ochrony roślin. – Gdy choroba w pełni się objawi, jest już na ogół za późno i możemy pożegnać się z owocami.

Wczesnowiosenne opryski są więc bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób drzew owocowych. Pozwalają zwalczyć grzyby, które przyczyniają się do rozwoju wielu schorzeń, a także szkodniki takie jak miseczniki czy przędziorki, które dosłownie pochłaniają całe sady, ogrody i uprawy szklarniowe.

Skuteczny preparat do oprysków wczesnowiosennych

Skuteczna walka z pasożytami żerującymi na roślinach nie jest możliwa bez efektywnych środków ochrony roślin. Do takich można zaliczyć preparat owadobójczy pochodzenia naturalnego Substral Multi Insekt.

Jest to środek kontaktowy, który usuwa szkodniki fizycznie – stwarza barierę, która uniemożliwia im oddychanie. Preparat nie jest toksyczny i może być bez obaw stosowany w domu. Zwalcza jajeczka, larwy i dorosłe osobniki takich szkodników, jak: miseczniki, tarczniki, przędziorki, wełnowce, mączliki oraz roztocza.

Czas i sposób oprysku zależą od tego, jakiego szkodnika chcemy się pozbyć. W przypadku ochojników najlepszy jest okres wczesnowiosenny, czyli luty i marzec. Dzięki temu można uporać się z zimującymi postaciami owadów i usunąć problem, zanim w ogóle się pojawi. Oprysk powinien ściekać po pniu i gałęziach.

W stosunku do miseczników oprysk należy stosować przed kwitnieniem rośliny, w okresie białego pąka u śliw. Ta pora jest najlepsza, ponieważ wtedy młode larwy przemieszczają się i są doskonale wyeksponowane na działanie preparatu.

Multi Insekt jest dostępny jako koncentrat 250 ml do sporządzenia cieczy użytkowej oraz w opakowaniu o pojemności 750 ml z wygodnym rozpylaczem. Dzięki temu łatwo o precyzyjne dozowanie zwłaszcza na niedużych roślinach. Warto pamiętać o opryskaniu nie tylko widocznych insektów, ale całej rośliny, w szczególności dolnej części liścia – mogą się na niej kryć niewidoczne jajeczka owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu