Urozmaić wystrój`ogrodu, dekorując go estetycznymi donicami z betonu

Posiadanie własnego domu z przylegającym do niego ogrodem jest czymś wspaniałym. Aby jednak odczuwać z tego powodu prawdziwą radość, sporo energii włożyć musimy w staranne zaprojektowanie wszystkiego. Mowa tu nie tylko o układzie pomieszczeń, materiałach wykończeniowych czy doborze roślin – bardziej niż można by sądzić liczą się pasujące do reszty dodatki.

Odpowiednie ogrodowe donice potrafią jeszcze bardziej podkreślić piękno zieleni. Zwłaszcza, gdy są to unikatowe, nowoczesne i trwałe konstrukcje, które znaleźć można nie w wielkopowierzchniowych marketach, lecz w ofercie renomowanych, specjalistycznych producentów.

Betonowe donice – wprowadzenie

Donice wykonane z betonu architektonicznego mają spore grono wielbicieli. Nic w tym oczywiście dziwnego, gdyż ich minimalistyczny, industrialny styl świetnie współgra z bujnością roślin. Można powiedzieć, że porządkują one ogród, stanowiąc jednocześnie niezwykle estetyczny akcent dekoracyjny. Jak się okazuje, nie zostały one docenione wyłącznie przez właścicieli jednorodzinnych domów. Donice te znaleźć można w parkach,  restauracyjnych ogródkach czy nawet w centrach handlowych.

Właściwości betonu architektonicznego

Popularność betonu architektonicznego bierze się częściowo z jego wytrzymałości. Niegroźne mu skrajne temperatury i wilgoć, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Inną sprawą jest swoista uniwersalność. Opisywany materiału formować da się we właściwie dowolne kształty, a do tego barwić go można na rozmaite kolory, jak i nadawać mu mniej lub bardziej gładkie struktury. Każdy przedmiot wykonany z tego rodzaju betonu jest na swój sposób niepowtarzalny. Ponadto jego organiczne pochodzenie dodaje mu pewnej szlachetności.

Dobór odpowiednich donic

W przypadku eksponowania roślin nigdy nie powinniśmy zapominać o estetyce. Donice muszą pasować zarówno do kwiatów, jak i do ogólnego stylu danego miejsca. Bez pośpiechu pomyślmy zatem o odpowiednich wielkościach, formach, barwach oraz fakturach. Jak powiedział nam przedstawiciel firmy SBA Design: Jeżeli nasz ogród wygląda nowocześnie, warto postawić na ostre krawędzie. Świetnie odnajdą się w nim więc donice prostokątne, kwadratowe, a także trapezowe. Z kolei w przypadku bardziej klasycznych działek, lepiej sprawdzą się opcje okrągłe lub łukowate. Nikt jednak nie zabroni nam eksperymentować – czasem najlepsze rozwiązania łamią wszelkie zasady.

Podsumowanie

Choć może się wydawać, że stosowanie betonu architektonicznego to tylko chwilowa moda, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Materiał ten, podobnie jak drewno, metal czy ceramikę uznaje się za ponadczasowy. Jeśli użyjemy go z głową – w sposób jak najbardziej wyważony – stanie się on doskonałym, eleganckim dodatkiem. Betonowe donice spotyka się w najpiękniejszych ogrodach na całym świecie, z pewnością więc dodadzą uroku i naszej posesji. Ich nienarzucający się design uwydatnia urodę roślin, a wyjątkowa trwałość sprawia, że w dłuższej perspektywie taki zakup bardzo się opłaca.

Regulamin korzystania z serwisu