rabaty kwiatowe

Uprawa kwiatów w ogrodzie. Porady dla początkujących

Własny ogród z kwiatami to znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu i częsty kontakt z naturą. Na rynku można znaleźć ogromny wybór roślin – jednorocznych, dwuletnich oraz bylin. Można je podzielić także na łatwe oraz trudniejsze w uprawie. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem. Przedstawiamy najbardziej praktyczne i uniwersalne porady dla początkujących hodowców roślin.

Jak zaplanować ogród z kwiatami?

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie uprawy kwiatów w ogrodzie jest narysowanie projektu na kartce. Dzięki temu wszystkie plany będą czytelne, a początkujący ogrodnik będzie mógł zlokalizować je w przestrzeni. Ważny jest nie tylko styl, ale i wielkość rabatek. Podczas planowania warto pamiętać o tym, że kwiaty mogą okazać się bardzo wysokie i gęste, z czym wiąże się konieczność zachowania odstępów. Dzięki temu wszystkie rośliny będą miały dobry dostęp do słońca oraz wody i składników mineralnych w glebie.

Więcej na ten temat mogą powiedzieć specjaliści z Zakładu Hodowlano Nasiennego POLAN: Początkujący hodowcy powinni wiedzieć, że rośliny sadzi i sieje się w sposób piętrowy – od najwyższych do najniższych. Spodziewaną wysokość kwiatów można bez problemu znaleźć na opakowaniu nasion lub cebulek. Przed zakupem sadzonek i nasion warto sprawdzić także, jakie są ich wymagania. Te dotyczą żyzności gleby, stopnia wilgotności oraz nasłonecznienia.

Jak stworzyć najpiękniejsze rabaty kwiatowe?

Ogólna zasada mówi, że obrzeża rabaty powinny tworzyć kwiaty najniższe, a centrum – najwyższe. Takie rozplanowanie sprawia, że każda roślina ma dostęp do optymalnej ilości promieni słonecznych. Początkujący ogrodnicy powinni skupiać się na niewielkiej liczbie roślin i ich kompleksowej pielęgnacji. Zbyt duża ilość kwiatów może okazać się przytłaczająca i trudna w hodowli. Młody ogrodnik powinien także pamiętać o kompozycji, jaką stworzą jego rośliny. Warto zwracać uwagę na kolor liści oraz kwiatów. Najbardziej uniwersalna w ogrodzie jest barwa biała.

Kwiaty, które sprawdzą się dla początkującego ogrodnika

Osoby z niewielkim doświadczeniem w ogrodnictwie powinny wybierać kwiaty, które są dość łatwe w uprawie. Wśród roślin jednorocznych wymienia się aksamitkę, maciejkę lub czarnuszkę. Do niewymagających bylin można zaliczyć astry, krokusy oraz fiołki. Wszystkie z nich można sadzić lub siać w różnorodnych pod względem żyzności glebach. Wymienione rośliny dla początkujących są także niezwykle odporne na choroby, więc nie wymagają stosowania pestycydów. Można uprawiać je w miejscach zacienionych i nasłonecznionych.

Regulamin korzystania z serwisu