Systemy nawadniania ogrodów i trawników. Przegląd rozwiązań

Wybór systemu nawadniania trawnika czy ogrodu nie jest prosty. Wszystko zależy od gatunku roślin i wielkości przestrzeni, którą chcemy nawodnić. Zawsze warto zasięgnąć opinii specjalisty. Sprawdź, czy warto inwestować w systemy nawadniające. Przeczytaj, jak najlepiej podlewać rośliny oraz dowiedz się, jaki system nawadniania będzie najlepiej odpowiadał twoim potrzebom.

Czy warto inwestować w zakup systemów nawadniających?

Zaletą urządzeń zraszających jest to, że uruchamiają się samoczynnie oraz samodzielnie kontrolują stan nawodnienia gleby. Odpowiednie dobranie rodzaju nawodnienia do specyfiki roślinności to podstawa. Prawidłowe nawodnienie decyduję o tym, jak będzie wyglądał ogród.

Projekt zagospodarowania przestrzeni wokół domu należy wykonać przed zakupem automatycznego nawodnienia ogrodu. Projekt decyduje o sposobie nawadniania. Najlepszą i najbardziej ekonomiczną metodę dopiera się do ogrodu indywidualnie – tłumaczy specjalista z firmy Kärcher Center AAT RenKar.

Jaki system nawadniania wybrać?

W przypadku dużego ogrodu bardzo przydatna jest instalacja z automatycznym sterownikiem, który montuje się w budynku.  Świetnym uzupełnieniem instalacji są czujniki deszczu oraz wilgotności gleby. Dzięki nim system nie pracuje w czasie opadów. Przerywa on swoją pracę także w przypadkach, kiedy wilgotność podłoża jest duża.

Każdy typ roślinności ogrodowej wymaga innego rodzaje emitacji wody. Zraszacze są idealne w obrębie trawników. Umieszcza się je tuż pod ziemią – wysuwają się ponad powierzchnię jedynie pod wpływem wzrostu ciśnienia wody. Jeżeli nie pracują, nie widać ich. Jest to dużą zaletą, gdyż obecność zraszaczy nie utrudnia pracy kosiarki.

Mikrozraszacze sprawdzą się przy nawadnianiu warzywniaków oraz ogródków skalnych. System nawadniania dokorzeniowego – cylinder z przegrodami będzie idealny w przypadku młodych drzew oraz krzewów. Niewątpliwą zaletą tego systemu nawadniania jest uwalnianie wody na różnej głębokości.

Jak efektywnie nawadniać?

Należy pamiętać, że najlepiej obficie podlewać ogród raz na kilka dni. Ważne, aby woda była dystrybuowana powoli – musi ona wsiąknąć w glebę oraz dotrzeć do korzeni roślin. Powinno się unikać podlewania w czasie silnego słońca.

Podlewanie rozgrzanych słońcem roślin zimną wodą z wodociągu powoduje szok termiczny – ma to bardzo negatywny wpływ na rośliny. Najlepszą porą na nawadnianie ogrodów są zatem wczesne godziny poranne – woda paruje wtedy wolniej. Jeżeli podlewamy ogród wieczorem, musimy liczyć się z tym, że będzie to sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

Regulamin korzystania z serwisu