Zestaw prawdziwego ogrodnika i rolnika

Praca gołymi rękami to strata czasu i sił, dlatego od wieków posługujemy się narzędziami. W tym artykule zebraliśmy narzędzia, które powinien posiadać każdy prawdziwy ogrodnik i rolnik. Dzięki nim będziesz pracować lżej, szybciej i dokładniej.

Każdy, kto kiedykolwiek pracował przy pieleniu chwastów, sadzeniu albo innych pracach ogrodowych, wie, że do stworzenia pięknych rabat kwiatów i przydomowego ogródka nie wystarczy zapał do pracy. Potrzebujemy jeszcze zestawu niezbędnych narzędzi. Oczywiście nie musimy od razu kupować wszystkich, jakie wpadną nam w ręce, wśród zestawu prawdziwego ogrodnika i rolnika powinno się jednak znaleźć sześć obowiązkowych pozycji.

Szpadel

Dobry szpadel to rzecz absolutnie podstawowa do prac w ogrodzie. Podobnie jak łopata, pozwala przenieść ziemię, a dodatkowo, dzięki ostro zakończonemu czerpakowi, łatwiej go wbić w zbitą, twardą glebę. Możesz nim szybko przeładować ziemię i postawić na nim stopę, co pozwoli zwiększyć nacisk przy wykopywaniu ziemi.

Grabie

Grabie najczęściej służą nam do zbierania liści i resztek roślinnych z trawników, rabat oraz wyrównywania powierzchni gleby przed siewem i sadzeniem roślin. Możemy z nich także korzystać w trakcie innych prac pielęgnacyjnych na trawniku. Najbardziej uniwersalne są grabie klasyczne z długim drewnianym trzonkiem i krótkimi zębami ułożonymi w kształt grzebienia. Oprócz nich, możemy zaopatrzyć się także w grabie do pielęgnacji trawnika, grabie do usuwania liści albo grabie polowe.

Taczka

Taczka to wózek z jednym kołem, który używany jest do transportu materiałów i przedmiotów na nieduże odległości. Taczka zdecydowanie przyśpiesza i ułatwia pracę w ogrodzie. Możemy w niej przewieźć dosłownie wszystko, począwszy od narzędzi poprzez drewno, ziemię, liście, a nawet węgiel.

Motyka

Motyki i grace mają wiele zastosowań w ogrodzie. Można nimi spulchniać ziemię, rozbijać bryły, wykopywać plony, kopać dołki i oczywiście pielić. Najczęściej spotykanymi rodzajami motyk są: sercówki, trójzębowe, lotaryńskie. Jeżeli chodzi o grace to najpopularniejszym narzędziem tego typu jest haczka.

Konewka

Konewka, nazywana też polewaczką, służy do nawadniania i nawożenia roślin nawozami rozpuszczalnymi w wodzie. Dobrze sprawdzają się konewki z blachy ocynkowanej o dnie owalnym, ponieważ nie obijają się o nogi w trakcie ich niesienia i podlewania roślin. Przydaje się również długi uchwyt, umożliwiający utrzymanie konewki jedną ręką, nawet całkowicie przechylonej.

– W konewkach bardzo ważnym elementem jest też sitko, powinno być zdejmowane, co ułatwi podlewanie większych roślin. Powinno też posiadać duże otwory, przyśpieszające nawadnianie. W trakcie podlewania musimy także pamiętać o obracaniu sitka do góry, tak aby woda spadała na rośliny pod własnym ciężarem, a nie pod ciśnieniem. Dzięki temu, unikniemy wypłukiwania nasion lub małych roślin – wyjaśnia pracownik firmy ZM Walkiewicz producenta narzędzi rolniczych i ogrodniczych.

Widły

Na koniec zostawiliśmy widły. Klasyczne widły szerozkozębne nazywa się czasami także amerykańskim. Służą one do przekopywania gleby w innych okresach niż przed zimą i do np. przerabiania kompostu. Pomogą nam również w trakcie wykopywania warzyw. Przekopywanie ziemi widłami nie powoduje cięcia rozłogów perzu, co ułatwia wydobywanie ich z gleby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu