Kosiarka bębnowa

Zalety korzystania z kosiarek bębnowych

Kosiarki bębnowe to sprzęt uniwersalny, który znajduje zastosowanie zarówno w gospodarstwach, jak i przydomowych ogrodach. Są świetną alternatywą dla popularnych urządzeń spalinowych i elektrycznych – alternatywą ekologiczną i ekonomiczną, która ma wiele zalet. Sprawdźmy, jak działa taka kosiarka, jakie są jej mocne strony i korzyści z jej użytkowania oraz w jakich warunkach będzie po prostu niezastąpiona.

Jak działa kosiarka bębnowa?

Konstrukcja kosiarki bębnowej jest dość prosta – składa się ona z bębna, w którym umieszczone są odpowiednio wygięte noże bębnowe napędzane mechanizmem przekładniowym połączonym z kołami. Ruch kół powoduje więc obracanie się bębna z nożami. By nastąpiło cięcie, niezbędny jest jeszcze równoległy do bębna przeciwnóż, zwykle wspierany wałkiem dociskającym. Regulacja jego położenia pozwala z kolei na precyzyjne określenie wysokości, na jakiej źdźbło trawy zostanie ucięte.

Noże bębnowe i przeciwnóż nie stykają się ze sobą, chociaż dzieli je od siebie zaledwie milimetr odległości. Taką technikę koszenia nazywa się bezdotykową i można ją przyrównać do cięcia nożyczkami. By koszenie przebiegało sprawnie, noże muszą być ostre – często wykonuje się je ze stali utwardzonej i poddaje szlifowaniu. Kosiarki bębnowe dzielą się na te stosowane w rolnictwie oraz na małe urządzenia do przydomowych trawników.

Plusy koszenia kosiarką bębnową do ciągnika

Kosiarki bębnowe to prawdziwe maszyny do zadań specjalnych. Niestraszne im nierówności terenu, kamienie, kretowiska, gęste trawy, a nawet krzaki. Ponadto są stosunkowo tanie i pracują bardzo wydajnie.

Dzięki kosiarce bębnowej szybko i łatwo skosimy nawet wysokie trawy i zarośla, które potem w postaci siana lub paszy można wykorzystać do karmienia zwierząt. Taka kosiarka sprawdzi się zarówno przy średnich, jak i dużych powierzchniach – podkreśla specjalista z firmy Błaut-rol.

Kosiarki bębnowe do strzyżenia trawników

Małe kosiarki bębnowe, poruszane siłą pchającego je człowieka, doskonale sprawują się natomiast w ogrodach i na działkach do precyzyjnego koszenia trawników. Są ciche, w pełni ekologiczne i ekonomiczne, ponieważ nie wymagają paliwa ani zasilania prądem. Do ich zalet należy także kompaktowość – po złożeniu rączki zmieszczą się niemal wszędzie, nie zajmując cennego miejsca.

Dokładne cięcie noży bębnowych sprawia, że końcówki traw nie są postrzępione, co z jednej strony wpływa na piękny wygląd trawnika, a z drugiej chroni źdźbła przed chorobami. Ponadto łatwo się je prowadzi, co pozwala kosić trawę nawet w trudno dostępnych miejscach.

Regulamin korzystania z serwisu