jakie narzędzia będą pomocne przy pielęgnacji ogrodu

Jaki sprzęt będzie nam potrzebny do wykonania jesiennych porządków w ogrodzie?

Jesień to pora, kiedy powoli zaczynamy żegnać się z ogrodem. Zbieramy ostatnie plony, które czule doglądaliśmy przez całe lato, wykopujemy cebulki kwiatów, sadzimy nowe drzewka i przesadzamy te, dla których znaleźliśmy lepsze miejsce. Musimy też uporządkować działkę, zanim nadejdzie zima. Jesienne porządki mogą być znacznie przyjemniejsze i bardziej efektywne, jeżeli zaopatrzymy się w odpowiednie urządzenia.

Dmuchawa do zbierania liści

Kiedy jesteś zacznie się na dobre, codziennie pod stopami szeleszczą nam liście. Pojedyncze zbieranie każdego z nich zajęłoby nam wiele czasu, a zagarnianie grabiami jest bardzo męczące. Szczególnie, gdy czeka nas jeszcze skopanie ziemi albo rozprawienie się z altaną, której okres świetności już przeminął. Dmuchawa do liści szybko pomoże odkurzyć, czyli zassać większe i mniejsze listki do specjalnie podłączonej torby. Może też działać w drugą stronę, czyli zmiatać je strumieniem wydmuchiwanego powietrza. W sklepach i wypożyczalniach sprzętu dostępne są dmuchawy elektryczne oraz spalinowe. Te drugie są bardziej mobilne i można zabrać je praktycznie w każdy zakątek ogrodu. Dmuchawy posłużą nam nie tylko do sprzątania liści, ale też usuwania innych nieczystości, np. piasku.

Kosiarka i wertykulator gwarancją pięknego trawnika

Po uporządkowaniu liści, możemy zająć się trawnikiem. Nie wystarczy jednak przyciąć trawy kosiarką. Co jakiś czas trzeba bardziej przyłożyć się do pielęgnacji trawnika, aby ładnie wyglądał i zdrowo rósł. Z czasem bowiem zbiera się nim warstwa kłączy i pędów, z którymi rozprawimy się za pomocą wertykulatora. Jego zadaniem jest przecinanie powstałego filcu i nacinanie podłoża. Po takich zabiegach gleba jest napowietrzona i rozluźniona, a trawa rośnie szybko i ładnie się rozkrzewia.

Odkurzacz do oczka wodnego

Nieocenionym sprzętem do jesiennych porządków w ogrodzie jest także odkurzacz do oczka wodnego. Przez całe lato cieszyło nasze oczy, ale teraz – jeśli ma mniej niż metr głębokości, trzeba będzie je osuszyć na zimę. Jeśli jest głębsze, może przezimować, łącznie ze znajdującymi się w nim roślinami, o ile wszystkie umieścimy pod poziomem wody. Zanim jednak to zrobimy, dokładnie posprzątajmy oczko, aby na wiosnę znowu upiększało przydomowy krajobraz. Przyda się do tego specjalny odkurzacz do oczka wodnego służący do odsysania zanieczyszczeń oraz nagromadzonego na dnie szlamu. Dokładnie zbierzmy osady z najgłębszych zakamarków, w przeciwnym razie gnijące części roślin zaszkodzą pływającym w zbiorniku rybom. Wykorzystując do tego odkurzacz, nie będziemy musieli odpompowywać wody.

Nożyce do przycinania żywopłotów

Podczas jesiennych porządków powinniśmy też przyciąć żywopłot, dzięki temu pędy będą grubsze i zdrowsze. W tych pracach pomogą nam nożyce. Jak przycinać żywopłot? Na górze powinien być węższy niż na dole, wówczas nie będzie osiadał nam nim śnieg. Góra będzie się ładnie prezentować, jeśli będzie zrównana do jednej wysokości – komentuje nasz rozmówca z Wypożyczalni sprzętu budowlanego oraz rusztowań Ramirent. Żeby nie uszkodzić pędów, używajmy ostrych nożyc i skracajmy krzaki o około 10 centymetrów. Zróbmy to we wrześniu albo październiku, aby końcówki pędów zdążyły zdrewnieć i przetrwać zimę.

Glebogryzarka do przekopania grządek

Ułatwieniem prac wykonywanych przed nastaniem zimy jest też glebogryzarka. Jeśli mamy warzywnik, bez wątpienia powinniśmy się zaopatrzyć w taki sprzęt, aby ładnie przekopać grządki. Tym sposobem nie tylko poprawimy przepuszczalność gleby, ale też pozbędziemy się szkodników, które – gdy znajdą się na powierzchni – wyginą na mrozie. A kiedy skończymy wszystkie prace, możemy z niecierpliwością czekać na wiosnę, aby móc znowu cieszyć się naszym pięknym ogrodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu