Serwis urządzeń ogrodniczych

Przegląd urządzeń ogrodniczych po sezonie – na co zwrócić uwagę?

Urządzenia i narzędzia ogrodowe, jak każde mechaniczne elementy, ulegają niekiedy usterkom. Często też zwyczajnie wymagają serwisu oraz okresowej konserwacji, bo to, co sprawdziło się w danym sezonie, niekoniecznie będzie mieć takie samo zastosowanie w kolejnych miesiącach. O czym warto pamiętać w kontekście dbania o sprzęt ogrodowy?
W jaki sposób się tym zająć?

Sprawdź przed kolejnym sezonem

Jeszcze przed początkiem sezonu warto sprawdzić i odpowiednio przygotować do pracy wszystkie swoje narzędzia ogrodnicze, takie jak piły, widły, grabie, nożyce do żywopłotu, sekatory czy szpadle, a także opryskiwacze, kosy mechaniczne i węże ogrodowe. Regularnie sprawdzaj stan sprzętu, a ewentualne usterki naprawiaj na bieżąco.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Wszelkie prace pielęgnacyjne staraj się wykonywać regularnie, a najlepiej po każdym użyciu maszyny.

Przeglądając stan swojego sprzętu ogrodowego, zwracaj uwagę zwłaszcza na różnego typu mocowania, bo to one najczęściej ulegają usterkom. Mowa o śrubach, zawiasach, uchwytach i nakrętkach, a więc wszystkich tych ruchomych elementach, które są narażone na pękanie lub są zbyt luźno dokręcone.

Istotne będzie również to, by części tnące, takie jak noże czy ostrza, były dobrze zamocowane. W grę wchodzi bowiem nie tylko komfort pracy, ale także jej bezpieczeństwo. Przed sezonem dobrze jest też sprawdzić funkcjonalność wybranych mechanizmów teleskopowych i mocowań w narzędziach i urządzeniach z wymiennymi elementami – tłumaczy specjalista z firmy Avena.

Co jeszcze warto brać pod uwagę? Ważny jest sam etap zakupu urządzeń i narzędzi ogrodniczych. Wybieraj takie, które pochodzą od renomowanych marek – wówczas masz pewność, że wykonano je z wytrzymałych materiałów i posłużą ci przez długie lata eksploatacji.

Nie bez znaczenia jest również sam sposób przechowywania urządzeń i narzędzi ogrodniczych. Składuj je w suchym i zamkniętym pomieszczeniu, ograniczając w ten sposób ryzyko powstawania korozji powierzchniowej.

Jak oczyszczać urządzenia ogrodnicze?

Po każdym sezonie ogrodniczym warto przed schowaniem na zimę oczyścić sprzęt z wszelkich zalegających na powierzchni zanieczyszczeń. W tym celu możesz wykorzystać twardą szczotkę drucianą, zwykłą miękką szmatkę i gorącą lub wrzącą wodę. Staraj się unikać detergentów, chyba, że są one przeznaczone specjalnie do takich zastosowań.

Kolejny krok to suszenie i walka z rdzą. Umyte narzędzia pozostaw do wysuszenia, na przykład na słońcu (korzystając z ostatnich jesiennych promieni). Jeśli zauważysz, że na jakimkolwiek fragmencie pojawia się korozja, zwalczaj ją miejscowo, przecierając papierem ściernym.

Dlaczego warto serwisować urządzenia ogrodnicze?

Większość osób naprawia urządzenia na własną rękę, chociaż niektórzy ogrodnicy wcale nie decydują się na reperowanie sprzętu, tylko od razu się go pozbywają. To błąd, bo rynek oferuje wiele możliwości.

Warto skorzystać z oferty profesjonalnej firmy, zapewniającej serwis urządzeń ogrodniczych, takiej jak Avena, która na rynku działa od kilkudziesięciu lat. Oferta obejmuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, zatem warto skorzystać z takiej możliwości.

Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja i serwisowanie pozwoli Ci uniknąć kosztownych zakupów co roku, po każdym zakończonym sezonie.

Regulamin korzystania z serwisu