Jakie narzędzia ogrodowe powinien posiadać każdy właściciel terenu zielonego?

Określenie „teren zielony” jest pojęciem dosyć pojemnym, dlatego odpowiadając na tytułowe pytanie, należałoby najpierw określić z jakiego typu terenem mamy do czynienia. Czy jest to tylko mały, przydomowy lub działkowy ogródek, czy może duży sad, a może ogromny ogród parkowy. Zależnie od tego różne mogą być narzędzia, jakich właściciel terenu będzie potrzebował.

Narzędzia przydatne w ogródku przydomowym lub działkowym

Ogródki przydomowe lub działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych mają zazwyczaj niewielką powierzchnię, w bardzo różnorodny sposób zagospodarowaną grządkami, rabatami i gazonami, często z oczkami wodnymi co czyni mało sensownym i ekonomicznie zupełnie nieopłacalnym wyposażanie ich w ciężkie, zmechanizowane narzędzia ogrodowe – mówi nam przedstawiciel firmy Zamet ze Stargardu Szczecińskiego. Wystarczą tutaj małe spalinowe lub elektryczne kosiarki, wertykulatory, aeratory lub nożyce do przycinania żywopłotów. Najczęściej jednak w przypadku takich małych ogrodów wystarczające będzie posiadanie małej mechanicznej kosiarki, jeśli mamy trawniki i ewentualnie mechanicznych nożyc do przycinania krzewów. Do wszystkich innych prac w takich ogródkach wystarczą narzędzia ręczne orgodowe, takie jak szpadel, łopata, grabie, pazurki do zgarniania liści, jakaś kopaczka itp..

Narzędzia do dużego ogrodu parkowego lub sadu

W przypadku dużych ogrodów sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Trudno sobie wyobrazić koszenie dużych powierzchni trawnikowych małą kosiarką spalinową; o elektrycznej w ogóle nie może tu być mowy, bo nie można efektywne pracować kosiarką, za którą będzie się wlókł kilkudziesięciometrowy przewód elektryczny. Do koszenia rozległych  połaci traw w wielkich ogrodach parkowych najodpowiedniejsze będą samobieżne kosiarki, wyglądem przypominające małe traktorki. Wybór tego typu kosiarek na naszym rynku jest ogromny, a ich ceny są mocno zróżnicowane i uzależnione od marki producenta, od mocy silnika, od wydajności i od wielu innych parametrów. Niemniej, niezależnie od ceny i firmy je produkującej, dwie podstawowe, najważniejsze  funkcje posiadają wszystkie te kosiarki. Traktorki te ścinają trawę i jednocześnie ją zbierają. Praca takim sprzętem jest stosunkowo mało męcząca, bo operator takiej kosiarki siedzi sobie w wygodnym fotelu i po prostu na niej jedzie. W tak dużych ogrodach mogą też przydać się wertykulatory czy aeratory, wszędzie tam, gdzie marzeniem właściciela będzie posiadanie idealnie wypielęgnowanego trawnika; z całą pewnością przydadzą się tutaj też spalinowe nożyce do żywopłotów o dużej wydajności. Oczywiście i tutaj niezbędne będą w pewnych sytuacjach ręczne narzędzia ogrodnicze, bo jak wiadomo „maszyna wszędzie nie wiedzie i wszystkiego sama nie zrobi”. Innym narzędziem, które może tutaj być bardzo pomocne będzie piła łańcuchowa, choć nie jest ona bezwględnie potrzebna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu