Jakie narzędzia ogrodowe powinien posiadać każdy właściciel terenu zielonego?

Określenie „teren zielony” jest pojęciem dosyć pojemnym, dlatego odpowiadając na tytułowe pytanie, należałoby najpierw określić z jakiego typu terenem mamy do czynienia. Czy jest to tylko mały, przydomowy lub działkowy ogródek, czy może duży sad, a może ogromny ogród parkowy. Zależnie od tego różne mogą być narzędzia, jakich właściciel terenu będzie potrzebował.

Narzędzia przydatne w ogródku przydomowym lub działkowym

Ogródki przydomowe lub działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych mają zazwyczaj niewielką powierzchnię, w bardzo różnorodny sposób zagospodarowaną grządkami, rabatami i gazonami, często z oczkami wodnymi co czyni mało sensownym i ekonomicznie zupełnie nieopłacalnym wyposażanie ich w ciężkie, zmechanizowane narzędzia ogrodowe – mówi nam przedstawiciel firmy Zamet ze Stargardu Szczecińskiego. Wystarczą tutaj małe spalinowe lub elektryczne kosiarki, wertykulatory, aeratory lub nożyce do przycinania żywopłotów. Najczęściej jednak w przypadku takich małych ogrodów wystarczające będzie posiadanie małej mechanicznej kosiarki, jeśli mamy trawniki i ewentualnie mechanicznych nożyc do przycinania krzewów. Do wszystkich innych prac w takich ogródkach wystarczą narzędzia ręczne orgodowe, takie jak szpadel, łopata, grabie, pazurki do zgarniania liści, jakaś kopaczka itp..

Narzędzia do dużego ogrodu parkowego lub sadu

W przypadku dużych ogrodów sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Trudno sobie wyobrazić koszenie dużych powierzchni trawnikowych małą kosiarką spalinową; o elektrycznej w ogóle nie może tu być mowy, bo nie można efektywne pracować kosiarką, za którą będzie się wlókł kilkudziesięciometrowy przewód elektryczny. Do koszenia rozległych  połaci traw w wielkich ogrodach parkowych najodpowiedniejsze będą samobieżne kosiarki, wyglądem przypominające małe traktorki. Wybór tego typu kosiarek na naszym rynku jest ogromny, a ich ceny są mocno zróżnicowane i uzależnione od marki producenta, od mocy silnika, od wydajności i od wielu innych parametrów. Niemniej, niezależnie od ceny i firmy je produkującej, dwie podstawowe, najważniejsze  funkcje posiadają wszystkie te kosiarki. Traktorki te ścinają trawę i jednocześnie ją zbierają. Praca takim sprzętem jest stosunkowo mało męcząca, bo operator takiej kosiarki siedzi sobie w wygodnym fotelu i po prostu na niej jedzie. W tak dużych ogrodach mogą też przydać się wertykulatory czy aeratory, wszędzie tam, gdzie marzeniem właściciela będzie posiadanie idealnie wypielęgnowanego trawnika; z całą pewnością przydadzą się tutaj też spalinowe nożyce do żywopłotów o dużej wydajności. Oczywiście i tutaj niezbędne będą w pewnych sytuacjach ręczne narzędzia ogrodnicze, bo jak wiadomo „maszyna wszędzie nie wiedzie i wszystkiego sama nie zrobi”. Innym narzędziem, które może tutaj być bardzo pomocne będzie piła łańcuchowa, choć nie jest ona bezwględnie potrzebna.

 

Regulamin korzystania z serwisu