narzedzia ogrodnicze sprzet ogrodowy

Narzędzia niezbędne do pielęgnacji ogrodu

Piękny ogród to zadbany ogród, niezależnie od jego wielkości. Nie sposób jednak wyobrazić sobie szeregu prac ogrodniczych bez odpowiednich narzędzi. Dzięki nim prace te przebiegają o wiele szybciej, ale także stają się znacznie prostsze. Rynek narzędzi ogrodniczych jest niezwykle rozbudowany, jednak istnieje grupa narzędzi, których nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie i to na nich skupimy się w tym artykule.

Podstawowe narzędzia ogrodnicze oraz ich zastosowanie

Istnieją prace ogrodnicze, które musi wykonywać każdy posiadacz ogródka. Pomijając zaawansowane urządzenia i wielofunkcyjne maszyny, systematyczne zabiegi pielęgnacyjne wymagają użycia takich narzędzi ogrodniczych, jak:

  • łopaty i szpadle ogrodowe – niezbędne do przekopywania grządek, przenoszenia ziemi, kompostu lub kopania dołów,
  • grabie – służą do grabienia skoszonej trawy bądź opadniętych liści, a także do wyrównywania powierzchni grządek,
  • sekatory i nożyce – potrzebne do regulowania, przycinania, skracania lub usuwania gałęzi krzewów bądź brzegów trawnika; szczególnie przydatne w trudno dostępnych miejscach,
  • wertykulatory – służą polepszeniu warunków wzrostu dla trawy, usuwaniu mchów oraz naruszaniu warstwy filcu,
  • konewki i węże ogrodowe – niezbędne do nawadniania trawnika oraz roślin znajdujących się w ogrodzie,
  • kosiarka – do przycinania i pielęgnacji trawnika, dostępne również z funkcją mulczowania,
  • taczki ogrodowe – przydatne m.in. do transportowania odpadów ogrodowych, jak skoszona trawa czy zagrabione liście.

Jak wybrać odpowiednie narzędzia ogrodowe?

Na zakupie narzędzi ogrodowych nie warto oszczędzać. Wybór najtańszych dostępnych na rynku to tylko pozorna oszczędność, w wyniku której mogą one zawieść już pierwszego sezonu. Wysokiej jakości narzędzia ogrodowe można nabyć np. w sklepie internetowym Ogród Marzeń 24. Dodatkowo narzędzia te powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb ogrodu – w niewielkich ogrodach sprawdzą się narzędzia ręczne, natomiast do dużych ogrodów warto je uzupełnić narzędziami z napędem spalinowym bądź elektrycznym.

Ważne jest, aby sprzęt ogrodniczy umożliwił przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych możliwie jak najmniejszym wysiłkiem. Powinny być więc dopasowane także do możliwości użytkownika. Narzędzia nie powinny być zbyt ciężkie, za duże, ani za małe. Oprócz tego powinny dobrze układać się w dłoni i zapewniać wysoki komfort pracy, dlatego warto zwrócić uwagę na rozmiar narzędzi oraz ich wyprofilowanie. Tak dobrane narzędzia nie tylko pozwolą na wygodną pracę w ogrodzie, ale także sukcesywnie o niego zadbać.

Regulamin korzystania z serwisu