Najpopularniejsze narzędzia ogrodnicze

Najpopularniejsze narzędzia ogrodnicze. Przegląd rozwiązań

Jeśli chcesz, by twój ogród był naprawdę piękny i zachwycał zawsze, bez względu na porę roku, nie możesz pozostawić go samego sobie. Pielęgnacja twojej zielonej oazy wymaga pewnego nakładu pracy, nawet jeśli dom otoczony jest wyłącznie trawnikiem. Nie oznacza to jednak, że pielęgnacja ogrodu musi być bardzo dużym wysiłkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom szybko i sprawnie osiągniesz oczekiwane efekty.

Osoby, które od dziecka zajmują się uprawianiem ogrodu, zwykle posiadają już dobrze ustalony repertuar niezbędnych do tego przyrządów. Jednak nawet najbardziej doświadczeni miłośnicy zieleni, przeglądając nowinki ze świata narzędzi ogrodniczych, mogą znaleźć ciekawe propozycje, które ułatwią ich pracę.

Narzędzia ogrodnicze do cięcia i przycinania

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, bez którego ogród szybko zamieniłby się w chaotyczny gąszcz, jest oczywiście koszenie trawy. Jednak również pozostałe rośliny, takie jak krzewy i drzewa, wymagają przycinania na wiosnę.

Do przycinania gałęzi drzew i krzewów przyda się jedno- lub dwuręczny sekator. Kupując go, warto zwrócić uwagę na rozmiary – odpowiednie do grubości gałęzi danej rośliny, a także wystarczająco ostre ostrza. Używanie sekatora tępego lub zbyt małego grozi poważnym uszkodzeniem roślin. Niezastąpionym narzędziem do przycinania wyżej położonych pędów jest sekator na wysięgniku czy przedłużce.

Jeżeli w twoim ogrodzie znajdują się drzewa, może okazać się, że sekator nie wystarczy. Dlatego w składziku na narzędzia nigdy nie powinno zabraknąć siekiery oraz piły. Z kolei do formowania pięknych żywopłotów i wyrównywania kęp ozdobnej trawy z pewnością przydadzą się specjalne nożyce ogrodnicze.

Narzędzia ogrodnicze do pracy przy glebie

Rośliny niezbędne do życia składniki odżywcze czerpią z gleby. Dlatego tak ważne jest, by dbać o jej jakość i poświęcać jej nie mniej uwagi niż efektom dostrzegalnym gołym okiem. Dobrze przygotowana gleba odwdzięczy ci się, wydając zdrowe i mocne rośliny, pełne kolorów kwiaty i soczysto zielone krzewy.

Glebę pod uprawę roślin ogrodowych warto spulchniać, napowietrzać, nawozić i odchwaszczać. Zatem do niezbędnego wyposażenia ogrodnika należy zaliczyć tradycyjne motyki, ale także kultywatory i noże do darni. Z mniejszych narzędzi przydatnych przy pielęgnacji gleby warto wyróżnić ręczne aeratory obrotowe i odchwaszczacze.

Ważne miejsce w ofercie sklepu internetowego DOM-OGRÓD-HOBBY.PL zajmują też sprzęty służące do porządkowania ogrodu poza ścisłym sezonem, czyli jesienią i zimą. Gdy z drzew spadają liście, konieczne jest ich usuwanie, najlepiej za pomocą bezpiecznych dla trawnika grabi. Zimą niezbędne okażą się łopatki, odgarniacze, a w przypadku większych ogrodów, wzmacniany pług do śniegu.

Regulamin korzystania z serwisu