Zraszanie ogrodu

Metody nawadniania ogrodów, plantacji i pól

Woda stanowi źródło życia i jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość i wielkość plonów. Szczególnie w przypadku dużej skali upraw, rolnicy i plantatorzy nie mogą pozwolić sobie na oczekiwanie na deszcz. Koniecznością staje się wykorzystanie profesjonalnych systemów nawadniania terenów uprawnych. Dowiedz się, jakie są najbardziej popularne rozwiązania w tym zakresie, i na czym polega ich specyfika.

Zraszanie

Jedną z popularnych metod nawadniania jest zraszanie. System ten polega na wykorzystaniu zraszaczy, które są montowane w rzędach w odpowiedniej odległości od siebie, co umożliwia równomierne nawadnianie. Wyróżnia się 2 metody zraszania upraw: metodę nadkoronową i podkoronową. W przypadku metody nadkoronowej zraszacze umieszczane są nad uprawami. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ochrony upraw przed przymrozkami. Metoda podkoronowa polega zaś na tym, że systemy nawadniania instalowane są na wysokości ok. 0,5 m nad poziomem gruntu. Trzeba pamiętać, że system zraszania nie powinien być uruchamiany podczas upalnych dni. 

Należy tego unikać także przy dużych dobowych amplitudach temperatur. Znaczna różnica w temperaturze roślin i wody stwarzają ryzyko szoku termicznego, który może skutkować uszkodzeniem roślin – dodaje specjalista ze sklepu nawadnianiezbikowski.pl

Emitery (nawadnianie kropelkowe)

Alternatywą dla zraszania może być nawadnianie kropelkowe. W tym przypadku woda wycieka emiterami – specjalnymi końcówkami umieszczonymi w otworach węży. Podawana jest powoli i bezpośrednio do rośliny, bez opryskiwania liści. System ten umożliwia dawkowanie wody zgodnie z określonym zapotrzebowaniem. Dzięki wykorzystaniu kroplowników każda jej kropla zostaje efektywnie wykorzystana. Woda pobierana jest ze studni lub stawu. Takie rozwiązanie wymaga zainstalowania magistrali – specjalnej rury, na ogół gumowej lub plastikowej, od której odchodzą „wężyki” nawadniające z obu stron. Magistralę montuje się na środku pola, pod ziemią.

Kroplowniki, choć uznawane są za prostą metodę nawadniania, wykazują dużą efektywność. System ten można dostosować do potrzeb konkretnego użytkownika, np. poprzez wybór optymalnego wariantu przepływu.

Deszczownie

Kolejnym rodzajem systemów nawadniania są deszczownie, uważane za rozwiązanie tradycyjne. Metoda ta wykorzystuje zraszacze zamontowane na kołach jezdnych, do których podłączony jest wąż nawinięty na szpulę. Szpula wyposażona jest w specjalny mechanizm, który powoduje powolne zwijanie węża, skutkujące przemieszczaniem się zraszacza. Woda pobierana jest za pomocą pompy, która cechuje się dużą wydajnością i jest w stanie przenosić ciśnienie na dużą odległość.

Jak wybrać metodę nawadniania?

Wybór systemów nawadniania jest kwestią o kluczowym znaczeniu. Należy mieć na uwadze typ uprawy: przy podlewaniu drzew znakomicie sprawdzą się emitery, zaś jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu drzew owocowych przed przymrozkami, warto wykorzystać zraszacze nadkoronowe. Przy zakupie systemu nawadniania najlepiej skorzystać z usług sprawdzonych firm. Specjaliści nie tylko pomogą nam w doborze optymalnego rozwiązania, ale także zajmą się jego montażem. W razie konieczności udzielą szczegółowych informacji odnośnie oferowanych rozwiązań.

Regulamin korzystania z serwisu