Kraty osłaniające drzewa. Jak działają i dlaczego warto je stosować?

Nie sposób wyobrazić sobie jakiekolwiek miasto, które byłoby pozbawione drzew. Pełnią one bowiem wiele, bardzo istotnych funkcji. Przede wszystkim oczyszczają atmosferę z dwutlenku węgla i dostarczają niezbędnego nam do życia tlenu, tworzą zielone ekrany akustyczne pochłaniające hałas, a ponadto znacząco wzbogacają estetykę miasta. Dlatego należy je chronić. Można to robić przez stosowanie specjalnych osłon i krat.

Osłony na drzewa

Wysoki pień to część drzewa najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia – może on zostać naruszony w wyniku przypadkowego otarcia samochodem, rowerem bądź paść ofiarą wandali. Właśnie przed takimi zagrożeniami chronią pionowe osłony na drzewa. Zazwyczaj przybierają one formę kilku obręczy, połączonych ze sobą z pomocą pionowych elementów. Osłony składają się z dwóch części, łączonych ze sobą za pomocą śrub – dzięki takiemu rozwiązaniu można je postawić wokół pnia już dorosłego drzewa. Taka metalowa klatka otacza pień od samej ziemi do wysokości około 1,5 metra. Niekiedy osłony wykorzystywane są nie tylko do ochrony drzewa, ale również jako podpora dla młodego, wzrastającego pnia, który może się łatwo połamać pod naporem silnego wiatru. Innym rodzajem osłon są metalowe, niskie obręcze, służące do oddzielnie obszaru zieleni wokół drzewa od betonowej nawierzchni. W przypadku starszych, wyjątkowo cennych okazów drzew stosuje się bardzo rozległe ogrodzenia, utrudniające podchodzenie do pnia osobom niepowołanym

Kraty na korzenie

Innymi rodzajem osłon do ochrony drzew przed ewentualnymi uszkodzeniami są kraty na korzenie. Są to metalowe płyty z wyciętym w środku otworem na pień, którymi zakrywa się wykonane w chodnikach przestrzenie dla drzew. Kraty takie pełnią kilka funkcji. Po pierwsze chronią korzenie, czyli najbardziej wrażliwą i podatną na uszkodzenia część drzewa. W kratach znajdują się otwory, przez które spływa woda opadowa, dlatego nie ma ryzyka, że roślinie zabraknie substancji odżywczych. Po drugie – krata chroni również osoby korzystające z chodników przed wpadnięciem do otworu, w którym rośnie drzewo i ryzykiem poważnych kontuzji. Kraty takie jak te dostępne w ofercie firmy Asklepios odznaczają się bardzo estetycznym wyglądem, dlatego bardzo dobrze komponują się ze stylistyką ulic, również w bardzo reprezentatywnych miejscach.

Dlaczego warto stosować kraty i osłony na drzewa?

Kraty i osłony to w dzisiejszych czasach niezbędny element ochrony drzew miejskich przed ryzykiem uszkodzenia. Szczególną rolę odgrywają one w centrach oraz innych ruchliwych częściach miasta, gdy ryzyko przypadkowego lub świadomego uszkodzenia drzewa przez samochody i pieszych jest bardzo duże.

Regulamin korzystania z serwisu