Jakie urządzenia są przydatne w pracach ogrodniczych?

Jeśli ktoś bardzo mocno się uprze, to może wykonywać prace ogrodnicze jedynie przy pomocy szpadla, łopaty, grabek, zwykłej kosy oraz sekatora. Takie „uzbrojenie” jednak, wystarczające od biedy do uprawy bardzo małego, przydomowego ogródka, jest mało przydatne przy wykonywaniu prac ogrodniczych w większej skali. Do pielęgnacji dużych ogrodów czy parków miejskich potrzebny jest wydajniejszy sprzęt.

To, co wchodzi w zakres typowych prac ogrodniczych

Nie będziemy w tym miejscu zajmować się tzw. ogrodnictwem uprawowym, lecz skupimy się jedynie na tych pracach ogrodniczych, które tyczą się utrzymania typowo ozdobnych ogrodów, skwerów czy też parków miejskich, a także boiskowych muraw. Mimo iż pojedyncze źdźbło trawy jest dosyć niepozorną rośliną, to właśnie wszystkim ogrodnikom najwięcej czasu zajmuje pielęgnacja trawników. Trawniki stanowią wspaniałe tło dla innych roślin, ozdobnych lub też  owocowych, a w związku z tym ich stan, kondycja i jakość mają decydujące znaczenie dla wyglądu ogrodu lub parku jako całości. Kibice oglądający piłkarskie mecze z pewnością nieraz podziwiają doskonale utrzymane murawy boisk, lecz nie do końca chyba wiedzą ile wysiłku wymaga ich pielęgnacja. Sporo trzeba się także napracować podczas przycinania żywopłotów, krzewów czy gałęzi drzew. Przy wykonywaniu wymienionych prac najwygodniej jest posługiwać się sprzętem zmechanizowanym. Korzystając z informacji, które wypatrzyliśmy na internetowej stronie firmy RAMIRENT ze Szczecina, opowiemy co nieco o tym sprzęcie.

Najbardziej przydatne mechaniczne urządzenia ogrodnicze

Wskazując najbardziej potrzebne w ogrodnictwie narzędzia mechaniczne, wymieńmy na początku to, co służy pielęgnacji trawników. Będą to więc:

  • kosiarki
  • podkaszarki
  • glebogryzarki
  • wertykulatory
  • siewniki
  • walce

Pracując zazwyczaj na dosyć rozległych terenach, najwygodniej jest wykorzystywać ogrodniczy sprzętu spalinowy, bo tylko taki daje znaczną swobodę działania. Przeznaczenie większości z owych narzędzi najpewniej jest wszystkim znane, więc nie będziemy ich tutaj szczegółowo opisywać. Natomiast nieco obco brzmiąca nazwa „wertykulator” oznacza urządzenie do napowietrzania gleby oraz oczyszczania trawnika z tzw. filcu, czyli mchu, zalegającej starej trawy i chwastów.

Wśród innych najbardziej przydatnych ogrodnikom narzędzi mechanicznych można wymienić spalinowe lub elektryczne:

  • dmuchawy do liści
  • rozdrabniacze do gałęzi
  • nożyce do żywopłotów
  • piły łańcuchowe

Narzędzi o napędzie elektrycznym można używać na mniejszych powierzchniach, a więc tam, gdzie nie trzeba za sobą ciągnąć zbyt długiego przewodu zasilającego.

Regulamin korzystania z serwisu