Jakie maszyny stosuje się w pracach ogrodniczych?

Prace ogrodowe przeważnie wiążą się z dość dużym wysiłkiem. Ich wykonywanie wymaga też czasu. Na szczęście, dzięki odpowiednim maszynom i urządzeniom można te prace usprawnić i przyspieszyć. Przedstawiamy maszyny, które stosować można w pracach ogrodniczych.

Ogrodnictwo na przełomie lat

Ogrodnictwo ma niezwykle długą historię – pracami ogrodowymi ludzie zajmowali się w zasadzie od zawsze. Na początku celem tych prac było tylko wyhodowanie sobie pożywienia, jednak wraz z biegiem lat dziedzina ta powoli się rozwijała aż w końcu stała się działem naukowym.

Współczesne ogrodnictwo obejmuje uprawę i hodowlę roślin sadowniczych, warzywnych oraz ozdobnych. Ponadto, w zakres tej dziedziny wchodzi również architektura krajobrazu.

Maszyny stosowane w pracach ogrodniczych

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w pracach ogrodniczych wykorzystywano jedynie łopatę, grabie i siłę ludzkich rąk. Obecnie, dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu, ogrodnictwo może wspomagać się wieloma różnymi sprzętami, które wspomagają i ułatwiają prace w ogrodzie – zauważa nasz rozmówca reprezentujący sklep ARSEN24.

Podstawowym sprzętem, który posiada każdy właściciel ogrodu jest kosiarka. To maszyna, która służy do koszenia traw i roślin zielonych. Na rynku znaleźć można różne rodzaje kosiarek, różniące się między sobą przeznaczeniem i właściwościami. Kosiarki dzieli się na trawnikowe, rolnicze i wysięgnikowe. Poza odpowiednio dobraną kosiarką w pracach ogrodniczych może przydać się także:

  • glebogryzarka – służy do spulchniania gleby, świetnie sprawdzi się w ogródku warzywnym,
  • odkurzacz ogrodowy – obowiązkowy sprzęt dla właściciela posesji, na której znajduje się choćby kilka drzew, pozwala na szybkie „odkurzenie” liści z trawnika lub chodnika,
  • wertykulator i aerator – umożliwiają optymalnie napowietrzyć trawnik oraz ułatwiają wchłanianie wody; dzięki tym sprzętom można sprawić, że trawnik będzie wyglądał perfekcyjnie oraz pozbyć się suchej trawy, która pozostaje po koszeniu,
  • rozdrabniacz do gałęzi – dzięki niemu można łatwo pociąć rośliny lub gałęzie na mniejsze kawałki, a to ułatwia ich przechowywanie na kompostowniku lub gromadzenie,
  • nożyce spalinowe lub elektryczne – przydadzą się szczególnie właścicielom żywopłotów, ponieważ ich używanie ułatwia jego pielęgnację i pozwala na nadanie mu pożądanego kształtu,
  • pilarka – przeznaczona do cięcia, np. drewna do kominka,
  • pług lub odśnieżarka – są dużym ułatwieniem w zimie, dzięki nim nie trzeba ręcznie odgarniać śniegu z dróg dojazdowych i ścieżek.

Decydując się na zakup maszyn ogrodniczych warto wybierać te, które rzeczywiście przydadzą się wam w pracach ogrodowych. Pamiętajcie jednak, by kupować tylko sprzęty najwyższej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów.

Regulamin korzystania z serwisu