Naprawa kosiarki

Jakie elementy najczęściej naprawia się w kosiarkach?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie pracę w ogrodzie bez korzystania z kosiarki. Urządzenie pozwala na szybkie i wygodne pozbycie się zbyt długiej trawy, znacząco poprawiając wygląd otoczenia. Odpowiednie dbanie o kosiarkę jest niezwykle ważne, ponieważ może zapewnić jej bezpieczne działanie przez długie lata. Niestety czasem mimo rzetelnego dbania o sprzęt, może on ulec nagłej awarii. W takiej sytuacji większość osób próbuje naprawić kosiarkę samemu, jednakże takie rozwiązanie jest najczęściej niewystarczające, w związku z czym trzeba oddać urządzenie do profesjonalnego serwisu. Jakie części w kosiarkach psują się najczęściej?

Uszkodzenie silnika w kosiarce

Silniki w kosiarkach spalinowych najczęściej ulegają awarii w wyniku wygięcia korbowego wału. Przyczyną wystąpienia takiej usterki jest niepoprawne użytkowanie kosiarki. Pierwszymi objawami uszkodzenia silnika są zbyt duże wibracje oraz nadmierny hałas. Wygięcie wału korbowego to efekt najeżdżania kosiarką na kamienie bądź wystające korzenie. Jeśli nóż kosiarki zatrzyma się na tego typu przeszkodzie, wał zostaje uszkodzony, a silnik nadmiernie się nagrzewa i ulega awarii.

Innym uszkodzeniem, które będzie wymagało naprawy, jest odpadnięcie tłumika czy poluzowanie połączeń gwintowych. Naprawa kosiarki może być konieczna także w sytuacji, gdy silnik spalinowy się rozreguluje. Właśnie dlatego konieczna jest regularna regulacja silnika wykonywana w profesjonalnym serwisie.

Zużyty nóż kosiarki

Podstawą efektywnego działania każdej kosiarki jest wystarczająco ostry nóż. Niestety niemal każdy nóż tępi się po długim okresie eksploatowania urządzenia. Tępy nóż będzie powodował, iż trawnik nie będzie koszony w równomierny sposób.

Jak mówi specjalista z firmy Kosiarki – Serwis oferującej serwis i naprawę sprzętu ogrodniczego i budowlanego: Zbyt tępy nóż to bardzo częsty problem dotyczący większości kosiarek. Taka awaria może stać się przyczyną uszkodzenia całego mechanizmu urządzenia. Najczęstszymi objawami zbyt tępego noża w kosiarce mogą być zaburzenia pracy silnika, nadmierne wibracje i hałas, a przede wszystkim nierównomierne koszenie trawy oraz brak płynności w działaniu. Z takim problemem najlepiej zwrócić się do profesjonalnego serwisu, gdzie profesjonaliści odpowiednio wyważą nóż podczas szlifowania.

Zalanie świec olejem

Kosiarki spalinowe wymagają uzupełniania specjalnej mieszanki oleju napędowego w odpowiednich proporcjach. Jeżeli mieszanka benzyny i oleju będzie zbyt duża, olej zaleje świece. Aby naprawić taką awarię, konieczne będzie wykręcenie świecy i spryskanie jej specjalnym preparatem. Następnie należy przetrzeć świecę, aż będzie sucha. Jeżeli po gwałtownym pociągnięciu za linkę rozruchową silnik nie będzie odpalał, konieczne będzie udanie się do serwisu.

Kosiarki są niezastąpionymi urządzeniami, jeśli chodzi o regulowanie długości trawnika. Niektóre awarie mogą pojawiać się w ich przypadku na skutek długotrwałej eksploatacji. Przy poważniejszych usterkach warto pozostawić naprawę urządzenia specjalistom.

Regulamin korzystania z serwisu