Kosiarka ogrodowa

Jaką kosiarkę wybrać do przydomowego ogrodu?

Chcesz kompleksowo zadbać o swój ogród? Jeśli zasiałeś w nim trawę, konieczna jest kosiarka. Jej zakup powinieneś jednak dobrze przemyśleć. Sprzęty do pielęgnacji przydomowych trawników nie są tanie, dlatego ich wybór trzeba skonfrontować z własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Najważniejszy wydaje się sposób użytkowania urządzenia, który zależy od rodzaju sprzętu. Przyjrzyj się wadom i zaletom najpopularniejszych na rynku kosiarek.

Kosiarka ręczna – zalety i wady urządzenia

Tego rodzaju kosiarka stanowi podstawowy, prosty w użytkowaniu i jednocześnie najtańszy sprzęt. Z reguły wyposażona jest w tak zwane noże listwowe, które ścinają trawę. Jest urządzeniem banalnie prostym w obsłudze i wbrew pozorom naprawdę dokładnym. Niestety jest dość uciążliwa w użytkowaniu, bo wymaga użycia siły własnych mięśni. Aby nadać jej moc, trzeba energicznie pracować rękoma. I właśnie z tego powodu kosiarki ręczne sprawdzają się na stosunkowo małych powierzchniach, przy niewielkich trawnikach. Korzysta się z nich w sytuacjach, w których wymagana jest precyzja cięcia.

Zaletą tego rodzaju sprzętów jest cicha praca i niskie koszty eksploatacyjne. Ponadto kosiarki ręczne umożliwiają ustawienie szerokości i wysokości cięcia trawy. Niektóre modele wyposażone są też w specjalne, samoostrzące się ostrza.

Kosiarka spalinowa – zalety i wady urządzenia

Sprzęt ogrodniczy w postaci kosiarek spalinowych charakteryzują spore rozmiary. Kosiarki tego typu działają dzięki benzynie, co eliminuje problem ograniczonego w długości kabla. Takie urządzenia sprawdzają się przy dużych trawnikach i wysokich trawach.

Mobilność, moc i większe możliwości sprzętu spalinowego to jego główne zalety. Takie urządzenia wytwarzają jednak szkodliwe dla środowiska spaliny i generują dość wysokie koszty eksploatacyjne. Nie każdego stać na ich zakup.

Kosiarka elektryczna – zalety i wady urządzenia

Kosiarki elektryczne, jak sama nazwa wskazuje – są napędzane energią elektryczną. To bez wątpienia najpopularniejsze urządzenia do pielęgnacji trawników. Na polskim rynku spotkać można również modele wyposażone w akumulator. Zarówno klasyczne, elektryczne kosiarki, jak i te pracujące dzięki akumulatorom sprzedaje Beskidzkie Centrum Czystości APEK.

Niewątpliwą zaletą urządzeń tego rodzaju jest ich atrakcyjna, przystępna cena, stosunkowo cichy tryb pracy i uniwersalność. Kosiarki elektryczne nie wytwarzają też szkodliwych dla środowiska spalin i są bardzo wygodne w obsłudze. Na ogół to właśnie w taki sprzęt inwestują właściciele domów z ogrodem.

Regulamin korzystania z serwisu