Glebogryzarka w ogrodzie

Jaka glebogryzarka najlepiej sprawdzi się w pracach ogrodowych?

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca najczęściej rozpoczynają się prace w ogrodzie, do których zalicza się wstępne spulchnienie ziemi przygotowujące glebę pod siew warzyw i kwiatów. O ile przekopanie ręczne niewielkiej części ogrodu, nie stanowi dla wprawionych ogrodników najmniejszego problemu, o tyle w przypadku większych powierzchni prace te mogą być jednak prawdziwym wyzwaniem i zająć wiele czasu. W takiej sytuacji warto więc sięgnąć po specjalistyczny sprzęt, jakim jest glebogryzarka.

Czym jest i do czego służy glebogryzarka?

Glebogryzarki to maszyny ogrodnicze, które mają za zadanie spulchniać, wyrównywać i napowietrzać glebę, czyli robić wszystko to, co wykonują najczęściej ogrodnicy za pomocą szpadli, przekopując wybrany obszar ogrodu, jednak o wiele szybciej, skuteczniej i co najważniejsze bez zbędnego wysiłku. 

Wszystkie glebogryzarki wyposażone są w specjalne ostrza, które poruszają się ruchem rotacyjnym, wbijając się w glebę, spulchniając ją. Dzięki temu jest ona w stanie przyjmować więcej wody, składników odżywczych i zostaje pozbawiona chwastów, co z kolei pozytywnie wpływa na jakość uprawianych na niej roślin. 

Jaką glebogryzarkę wybrać? 

Poszukując idealnej glebogryzarki do swojego ogrodu, można natknąć się na ich kilka rodzajów, podzielonych pod względem ich napędu. Wobec tego wyróżnia się: 

  • glebogryzarki ręczne- napędzane za pomocą siły mięśni ich użytkowników, przeznaczone są one do prac na niewielkim obszarze, posiadają lekką konstrukcję i prostą budowę, która zmniejsza ich awaryjność, 
  • glebogryzarki spalinowe- idealne do prac w ogrodzie na dużym areale, cechują się dużą mocą, dzięki temu sprawdzają się do spulchniania nawet zbitej gleby, ich wadą jest jednak ciężar, a także emitowane spaliny i hałas, 
  • glebogryzarki elektryczne- lżejsze od modeli spalinowych, jednak mniej skuteczne w przypadku dużych obszarów do spulchnienia, gdyż ich prace ogranicza zasięg przewodu zasilającego. 

Wybór właściwej glebogryzarki powinien być więc uzależniony przede wszystkim od wielkości obszaru, na którym mają być wykonywane prace z jej użyciem, rodzaju gleby, a także stopnia jej zbicia. W związku z tym w niewielkich ogrodach najlepiej postawić na glebogryzarki elektryczne lub ręczne, które w przypadku wykorzystywania okazjonalnie najbardziej opłaca się wynająć w wypożyczalni sprzętu ogrodniczego, dzięki temu nie trzeba ponosić kosztu ich zakupu.

Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę do ogrodu?

Wybór właściwej glebogryzarki do ogrodu nie ogranicza się jednak wyłącznie do rodzaju jej napędu. Istotnych jest jeszcze kilka elementów, które szczegółowo przybliżył nam specjalista z firmy Protech – Wypożyczalnia i sprzedaż maszyn budowlanych i rusztowań z Rybnika, która posiada w swojej ofercie także narzędzia ogrodnicze. 

Przy wyborze glebogryzarki do prac w ogrodzie najistotniejsze są trzy elementy. Pierwszym z nich jest moc urządzenia. Im cięższe prace będą wykonywane z jej użyciem, tym powinna być ona większa. Kolejnym elementem jest umiejscowienie ostrzy glebogryzarki. W przypadku podstawowych prac ogrodowych najlepiej wybierać te modele, które mają zamontowane ostrza z przodu, oferują one bowiem większą wszechstronność. Ostatnim elementem jest natomiast  szerokość robocza urządzenia, określa ona, jaki obszar ogrodu zostanie spulchniony przez glebogryzarkę przy jednym przejeździe. 

Podsumowując, wybierając glebogryzarkę do prac w ogrodzie, należy przede wszystkim dobierać ją do obszaru, na jakim ma być użytkowana, jakości gleby oraz stopnia jej zbicia. Dzięki temu pozwoli ona znacznie przyspieszyć przygotowanie ogrodu pod siew warzyw, kwiatów czy trawników. 

Regulamin korzystania z serwisu