Drabina do prac ogrodowych

Drabina do prac ogrodowych. Porady dla działkowców

Drabina do prac ogrodowych to jedno z najprzydatniejszych akcesoriów na działkach. Niezbędna jest zwłaszcza w sezonie wiosennym, gdy nadchodzi pora na wykonanie gruntownych porządków po zimie. Przydaje się ona w trakcie przycinania drzew czy wysokich żywopłotów. Wykorzystywana jest także podczas naprawy elewacji altanek działkowych. Czym powinna cechować się wygodna i bezpieczna drabina ogrodowa?

Konstrukcja drabiny do prac ogrodowych

Najchętniej kupowanymi drabinami do prac ogrodowych są drabiny wolnostojące (rozstawne). Sprawdzają się one w miejscach, w których nie ma możliwości oparcia ich o mur, ścianę lub pień drzewa. Charakteryzują się też większą stabilnością od drabin przystawnych. Dostępne są modele jedno- lub dwustronne: stopnie po obu stronach zwiększają zasięg pracy bez konieczności ciągłego przestawiania sprzętu. Dla działkowców, którzy potrzebują akcesoriów do bardziej profesjonalnego użytku, ciekawym produktem będzie też drabina wielofunkcyjna. Posiada ona opcję rozkładania się na dwa sposoby, czyli może zarówno być oparta, jak i stać samodzielnie. Dzięki temu, łatwo dostosowywać ją do zmieniających się potrzeb. 

Materiał wykonania drabiny ogrodowej

Tworzywo, z jakiego została wykonana drabina, warunkuje jej ciężar i poręczność. Za optymalny wybór dla działkowców uważa się drabiny wykonane z aluminium. Posiadają one szereg cech, które wyróżniają je na tle innych.

Według specjalisty ze sklepu z artykułami ogrodniczymi BAUSTER: drabiny aluminiowe są znacznie lżejsze od stalowych, co ułatwia ich przenoszenie i transport. W przeciwieństwie do drabin drewnianych są także odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Do ich zalet zalicza się również bardzo dużą wytrzymałość, ponieważ są odporne na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. 

Dodatki, które wzmacniają bezpieczeństwo

Źle ustawiona i niestabilna drabina może spowodować niefortunny wypadek, dlatego warto zakupić do niej akcesoria, które zwiększą poczucie bezpieczeństwa podczas pracy na wysokościach. Do niezbędnych dodatków należą:

  • szpice stosowane na nierównym lub miękkim terenie – to proste w montażu groty, które stabilizują drabinę ogrodową w trakcie korzystania z niej na trawiastym podłożu;
  • haki, zawieszki lub torby na narzędzia – dzięki nim nie ma potrzeby ciągłego schodzenia z drabiny po potrzebne przedmioty.


Pamiętaj też o tym, aby wybrać drabinę, której stopnie zostały zabezpieczone antypoślizgowym materiałem (np. gumą) lub posiadają ryflowaną powierzchnię. Zapobiegnie to poślizgnięciu się, zwłaszcza podczas niekorzystnych warunków pogodowych.

Regulamin korzystania z serwisu