automatyczny system nawadniania

Na czym polega automatyczne nawadnianie ogrodów?

Piękne ogrody coraz częściej otaczają domy. Dbamy, aby zielona przestrzeń, która znajduje się wokół naszego budynku, była ładnie wypielęgnowana. Taka dbałość i troska wymagają dużo pracy, a jednym z najważniejszych ogrodowych zajęć jest jego podlewanie. Duże areały trudno byłoby samodzielnie nawadniać, dlatego bardzo pomocny jest system automatycznego nawadniania ogrodów. Na czym polega i jakie korzyści wynikają z zainwestowania w to rozwiązanie?

Czym jest automatyczne nawadnianie ogrodów?

Automatyczne systemy nawadniające to nowoczesne instalacje, które pozwalają na nawadnianie trawnika bez nakładu pracy właściciela ogrodu. Ten musi jedynie wykonać albo zlecić przeprowadzenie sezonowych prac konserwacyjnych osobom, które się tym zajmują.

Instalacją takich systemów zajmują się profesjonalne firmy. Gwarantują kompleksowe usługi, obejmujące wykonanie ujęcia wody na działce, wykopanie czy pogłębienie studni oraz samo rozplanowanie i wykonanie instalacji. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich elementów, które będą skutecznie zraszać zieloną przestrzeń. Szczególnie polecane są systemy nawadniające firmy Rain Bird, znane i cenione na całym świecie z racji swojej wydajnośći i żywotności.

Automatyczne nawadnianie ogrodów – jak to wygląda?

Instalacja automatycznego nawadniania ogrodów działa dzięki komponentom, które ją tworzą. Zaliczają się do nich m.in. zraszacze wynurzane, elektrozawory, linie kroplujące czy czujniki deszczu, blokujące system w trakcie opadów. Jak to działa? Zakopany w ziemi system rur rozprowadza wodę, która będzie podlewać trawę i rośliny dzięki zrównanym z ziemią zraszaczom. Urządzenia są praktycznie niewidzialne, a działają niezwykle skutecznie. Możemy cały czas pielęgnować ogród i kosić trawę, nie martwiąc się, że automatyczne nawadnianie ogrodów będzie ku temu przeszkodą.

Dlaczego warto wykonać automatyczny system nawadniający w ogrodzie?

Z automatycznym systemem nawadniania wiąże się wiele korzyści. Nie tylko zdejmujemy z siebie ciężar dbania o podlewanie ogrodowych roślin i trawnika. Zalet jest znacznie więcej:

  • oszczędzamy czas, który możemy przeznaczyć na inne działania, np. dosadzenie kwiatów albo przycięcie krzewów,
  • zmniejszamy zużycie wody. Tradycyjne podlewanie konewką albo wężem ogrodowym może okazać się bardzo kosztowne. W przypadku automatycznych systemów nawadniających, zużycie wody może być mniejsze nawet o 50 procent. Wszystko dzięki możliwości zaprogramowania systemu, który będzie dozować odpowiednią ilość wody – zaznacza nasz rozmówca z firmy Ogrody od A do Z w Kole.
  • automatyczne systemy nawadniania są idealnym rozwiązaniem nie tylko do dużych, ale i do mniejszych ogrodów. W przypadku większych powierzchni możliwe jest np. wyznaczenie tylko części, którą zraszacze będą nawadniać, bo na pozostałym terenie np. planujemy plac zabaw dla dzieci.
Regulamin korzystania z serwisu