sprzety ogrod kosiarka grabie

5 narzędzi, których nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie

Piękny ogród wymaga zaangażowania oraz systematycznej pielęgnacji. Prace ogrodowe nie należą do najlżejszych, ale mogą być źródłem przyjemności, jeśli tylko będą wykonywane sprawnie. Ogrodnicza wiedza nie wystarczy – należy zaopatrzyć się w dobrze dobrane narzędzia, które wspomogą nas podczas pielęgnacji ogrodu. Poznaj 5 narzędzi, które są absolutnie niezbędne, aby zadbać o ogród.

Szpadel

Szpadel to absolutnie podstawowe narzędzie w każdym ogrodzie. Ma wszechstronne zastosowanie – służy do przekopywania grządek, przenoszenia ziemi, kompostu czy piachu, mieszania nawozów organicznych z podłożem, przygotowywania rabat kwiatowych, jak i do kopania dołków pod krzewy czy drzewa. Powinien mieć wyprofilowany trzonek oraz wzmocnioną blachownicę, a długość szpadla powinna być dopasowana do wzrostu osoby kopiącej. Szpadel z głowicą o ostrym kształcie nadaje się do zbitej, twardej gleby, z kolei szpadel prosty przeznaczony jest do pracy w miękkiej ziemi. Wysokiej klasy szpadle wyposażone są w amortyzatory, które zapobiegają odbiciu przy uderzeniu w twardy element, np. kamień.

Grabie

Grabie to kolejne niezbędne narzędzie ogrodowe. Możemy nabyć grabie metalowe bądź wachlarzowe.Grabie metalowe przeznaczone są grabienia powierzchni przekopanej gleby, celem usunięcia kamieni, patyków oraz korzeni, a także spulchniania gleby i jej wyrównania. Dzięki ostrym, grubszym i krótszym zębom sprawdza się także przy wygrabianiu martwych pędów i kłączy. Z kolei grabie wachlarzowe, wykonane z aluminium lub elastycznego tworzywa, doskonale nadają się do grabienia ściętej trawy, liści i pozostałych, lekkich odpadów ogrodowych. W przeciwieństwie do grabi metalowych, grabie wachlarzowe można regulować. Warto zastanowić się, jakie prace będziemy nimi wykonywać i wtedy nabyć konkretny rodzaj grabi, lub zakupić obie wersje i korzystać z nich w zależności od potrzeb.

Taczka

Następnym narzędziem, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie, jest taczka ogrodowa. Pozwala na łatwe przewożenie odpadów ogrodowych, jak skoszona trawa czy zagrabione liście, sadzonek lub nawozów, ale może też okazać się pomocny podczas zbierania owoców. Na rynku dostępne są taczki jedno i dwukołowe oraz wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Możemy także wybierać między tradycyjnymi taczkami z rączkami, które trzeba pchać lub taczkami w kształcie kosza, które można ciągnąć za sobą.

Nożyce do żywopłotu

Żywopłoty mają za zadanie m.in.: zapewnić prywatność, stanowić osłonę przed wiatrem i kurzem, wyznaczać granice działki czy podnosić walory estetyczne ogrodu. Niezależnie od tego, czy posiadamy w ogrodzie żywopłot liściasty, czy iglasty, wymaga on przycinania.

Formowanie żywopłotu byłoby męczące i czasochłonne, gdyby nie nożyce do żywopłotu, dlatego jest to narzędzie, którego nie może zabraknąć w naszym ogrodzie. Możemy zdecydować się na zakup ręcznych lub elektrycznych nożyc. Należy wziąć pod uwagę także wagę nożyc oraz długość ostrza, aby manewrowanie nimi nie sprawiało nam kłopotu i było wygodne

dodaje ekspert z firmy Piltech Grzegorz Mikołajczyk.

Kosiarka

Wielu osobom, gdy zapyta się je o podstawowe narzędzia ogrodowe, pierwsza na myśl przychodzi kosiarka. Trawnik, podobnie jak kwiaty czy krzewy, może zdobić ogródek, jeśli tylko jest regularnie koszony. Pielęgnacja trawnika bez kosiarki byłaby niemożliwa, dlatego na rynku znajdziemy ogromny wybór kosiarek – ręcznych, spalinowych, elektrycznych, a nawet roboty koszące. Ręczna kosiarka bębnowa jest najtańszym rozwiązaniem, sprawdzającym się na niewielkim trawniku, którego powierzchnia nie przekracza 250 m². Do koszenia trawnika o powierzchni do 500 m² idealnie nada się kosiarka elektryczna, natomiast do pozostałych, większych trawników powinniśmy nabyć kosiarkę spalinową. W przypadku trawników większych niż 500 m² sprawdzi się także robot koszący, co jest najdroższym, ale i najnowocześniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem.

Regulamin korzystania z serwisu