Sadzenie drzewa w ogrodzie

Zasadnicze różnice między drzewami iglastymi a liściastymi

Różnice między drzewami iglastymi i liściastymi wynikają głównie z biologii reprodukcyjnej gatunku. Drzewa liściaste zazwyczaj tracą liście jesienią, a drzewa iglaste posiadają raczej igły, niż tradycyjne liście i zachowują je przez całą zimę. Duża różnorodność w zabarwieniu igieł i liści drzew sprawia, że stanowią one idealną dekorację ogrodu. Zachwycają kwiatami, oryginalnymi liśćmi, ciekawymi sylwetkami i barwnymi owocami. Na czym polegają różnice między drzewami liściastymi i iglastymi?

Na czym polegają różnice między drzewami liściastymi i iglastymi?

Drzewa liściaste są takimi gatunkami roślin, których nasiona są otoczone strukturami jajników. Jest np. owoc taki jak jabłko lub twarda skorupka żołędzia lub orzesznika. To także rośliny jednoliścienne, a zdrewniałe łodygi w twardym drewnie mają rurki naczyniowe, które transportują wodę przez drewno. Drzewa iglaste to natomiast rośliny posiadające „nagie” nasiona niezawarte w owocach ani orzechach. Do tej grupy zalicza się sosny, jodły i świerki, których nasiona rosną w szyszkach. Drzewa iglaste wypuszczają nasiona na wiatr. Dzięki temu nasiona rośliny rozprzestrzeniają się na dużym terenie. Zakup drzew liściastych i iglastych jest więc dobrym wyborem na urozmaicenie ogrodu.

Drzewa iglaste są natomiast prostymi w uprawie, zimozielonymi roślinami. Powoduje to, że zdobią ogród przez cały rok. Gatunki liściaste pozwalają zaś urozmaicić aranżację ogrodu, ponieważ ich wygląd zmienia się wraz z porami roku. Wyboru iglaków do ogrodu należy dokonywać nie tylko ze względu na okazy o interesującym pokroju czy też kolorze igieł. Ważne są także dekoracyjne szyszki. Bardzo efektownie prezentują się szyszki jodeł, które rosną do góry. W tym wypadku dobrym wyborem będzie jodła koreańska. Drzewa iglaste nie wymagają także skomplikowanej pielęgnacji – wystarczy jedynie regularne podcinanie igieł. Warto jednak pamiętać, że iglaki o ciemnozielonej barwie wymagają stanowisk cienistych. Gatunki o jasnozielonej i złocistożółtej barwie najlepiej czują się w pełnym słońcu, dzięki któremu bujnie rosną i zachowują ładny kolor. Niebieskie odmiany natomiast doskonale znoszą chłody, a najbardziej intensywną barwę uzyskują w czasie mrozów.

Dlaczego warto sadzić drzewa iglaste i liściaste w ogrodzie?

Do kompozycji ogrodowej najlepiej wykorzystać zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Wyróżniają się różnorodnością barw i kształtów. Dzięki temu stosując zimozielone iglaki, powoduje się, że drzewa ozdabiają ogród przez cały rok. Gatunki liściaste natomiast pozwalają urozmaicić aranżację przestrzeni, ponieważ ich wygląd zmienia się w zależności od pory roku. W trakcie upałów dzięki rozłożystej koronie dają także cień. Zastosowanie w ogrodzie drzew liściastych i iglastych to sposób na zagwarantowanie dekoracji przez cały rok.

Jak mówi ekspert z Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzeja Krzysiaka, które oferuje sprzedaż drzew liściastych i iglastych: Wybierając drzewa do ogrodu, należy wziąć pod uwagę ich wymagania glebowe, sposób pielęgnacji i odporność na warunki panujące w danym miejscu. Ważną rolę odgrywa także ich pokrój, siła wzrostu i funkcja, jaką mają pełnić. Iglaki o kolumnowym lub stożkowym pokroju doskonale nadają się na żywopłot lub soliter. Wysokie gatunki liściaste natomiast doskonale sprawdzają się w roli drzew dających cień. Trzeba także pamiętać, że część drzew wytwarza silny system korzeniowy, dlatego należy je sadzić w odpowiedniej odległości od budynków.

Drzewa iglaste i liściaste w ogrodzie gwarantują różnorodność struktur i kolorów. Aby jednak mieć pewność, że rośliny będą pięknie wyglądać przez długi czas, warto wybierać jedynie specjalistyczne szkółki drzew i krzewów. Drzewa, które otrzymują odpowiednią opiekę od samego początku to gwarancja długowieczności.

Regulamin korzystania z serwisu