Zalety wysiewu nasion otoczkowanych  

Otoczkowanie nasion to proces polegający na zwiększeniu ich wymiarów – masa może zwiększyć się nawet 50 razy. Otrzymane nasiona otoczone są specjalistycznymi warstwami zawierającymi m.in. sole mineralne, mikro- i makroelementy oraz inne substancje ochronne, co przekłada się na wiele zalet. Jakie konkretnie atuty ma wysiew nasionami otoczkowanymi? Dowiedz się, dlaczego właśnie te nasiona są tak popularne.

Nasiona otoczkowane są gwarancją wydajnego plonu

Nasiona otoczkowane np. kalafiora, pietruszki, marchwi, buraka, kapusty itp. posiadają specjalną powłokę, przez co są mniej podatne na szkodliwość negatywnych czynników zewnętrznych. Tym samym ich podstawową zaletą jest bardziej wydajny plon, który jest wynikiem dodatkowej ochrony m.in. przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodnikami i chorobami glebowymi. Warto podkreślić, że po wysianiu, otoczka rozkłada się i nie stanowi przeszkody do wzrostu rośliny. Należy mieć jedynie na uwadze, by nasiona do tego czasu miała odpowiednią wilgotność, co umożliwi im właściwy rozwój. Otoczkowanie to proces, który pozytywnie wpływa także na zwiększone zdolności kiełkowania, gdyż zawarte w powłoce składniki pokarmowe i inne substancje zapewniają przyspieszenie tego etapu i powstanie kwiatów oraz warzyw. Dodatkowo, większy rozmiar nasion sprawia, że rośliny wchodzą od siebie w znacznym oddaleniu, przez co nie trzeba ich przerywać, co ma miejsce podczas standardowego wysiewu. Warto zatem stosować nasiona otoczkowane zawsze wtedy, gdy chce się zaoszczędzić czas na zabiegi takie jak przerzedzanie wschodów bądź pielenie.

Jakie jeszcze inne zalety ma wysiew nasion otoczkowanych?

Należy podkreślić, że otoczkowanie to proces, który sprawia, że nasiona są większe, cięższe i mają jednakowy kształt, a to z kolei umożliwia łatwiejszy i precyzyjny wysiew (szczególnie drobnych roślin np. sałaty) – podkreśla specjalista z firmy POLAN z Krakowa.

Zatem bez względu na to, czy jest to ręczny i punktowy wysiew w rzędach, czy rzutowy z wykorzystaniem siewnika, należy pamiętać, że równomierne pokrycie podłoża nasionami jest gwarantem ich miarowego wzrostu. Ponadto, prawidłowe rozmieszczenie roślin przekłada się także na łatwiejsze stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych w późniejszym okresie ich wzrostu. Dlatego też ze względu na wydajność, wyższą jakość plonu oraz wiele, innych zalet nasion otoczkowanych, ich popularność wśród specjalistów, jak i amatorów stale rośnie, przez co powinni się w nie zaopatrzyć zarówno ogrodnicy mający przydomowe warzywniaki i ogrody, jak i rolnicy hodujący kwiaty i warzywa.

Regulamin korzystania z serwisu