środki ochrony roślin

Jakie wyróżniamy rodzaje środków ochrony roślin?

Niezależnie od tego, czy rośliny uprawiane są w celach użytkowych (rolnictwo), czy estetycznych (np. kwiaty w ogrodach), na skalę przemysłową czy na własny użytek – czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Jednym ze sposobów radzenia sobie z nimi jest stosowanie środków ochrony roślin. Na rynku dostępnych jest wiele ich odmian, wśród których z łatwością znajdziemy specyfik odpowiadający na nasze potrzeby.
Do środków ochrony roślin zalicza się niekiedy – oprócz tych skierowanych przeciwko konkretnemu „przeciwnikowi” – także substancje mające na celu regulację (stymulację lub wręcz przeciwnie, zahamowanie) wzrostu roślin albo tylko ich części, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Ukierunkowane działanie

Najczęściej jednak spotkać się można ze środkami ochrony roślin, które koncentrują się na walce z zagrożeniami w postaci chwastów, szkodników oraz chorób przenoszonych przez bakterie i grzyby. Przed chwastami naszą uprawę ochronią środki zwane herbicydami. Mogą one mieć działanie totalne lub wybiórcze i w zależności od tego być stosowane na różnych etapach hodowli roślin, na których prawidłowym wzroście nam zależy. Z grzybami i bakteriami poradzą sobie z kolei środki określane mianem odpowiednio fungicydów i bakteriocydów.

Pestycydy kontra szkodniki

Najliczniejszą grupę specyfików stanowią natomiast te przeznaczone do walki z mogącymi zaszkodzić naszym roślinom przedstawicielami świata zwierząt. Całą tę grupę określić można jako zoocydy, wyróżniamy tu jednak poszczególne rodzaje, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie rozwiązania eliminującego sprecyzowany problem.

Jeśli problemem tym są na przykład larwy, wówczas użyć należy larwicydów. Nieco mniej oczywiste nazwy noszą środki zwalczające mszyce, nicienie i roztocza – będą to kolejno aficydy, nematocydy oraz akarycydy. Z roztoczami rozprawią się też owicydy, czyli grupa środków skoncentrowanych na niszczeniu nie larw czy dorosłych owadów (tępionych ogólnie przez insektycydy), ale tylko jaj tych ostatnich. – Odpowiedzią na problem z gryzoniami będą rodentycydy, moluskocydy zaś pomogą pozbyć się ślimaków – uzupełnia przedstawiciel firmy Agromarket.

Chemia i biochemia

Substancje aktywne w środkach ochrony roślin bywają pochodzenia naturalnego (przykładem mogą być chociażby pyretrum czy nikotyna), częściej jednak spotkać się można z syntetykami, takimi jak chlorowane węglowodory, fosforany bądź karbaminiany. Na wyróżnienie zasługują także  specyfiki mikrobiologiczne, zwane też biopreparatami, a zawierające w swoim składzie drobnoustroje szkodliwe dla organizmów, z którymi jako hodowcy roślin walczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu