bazylia

Rodzaje nasion bazylii

Bazylia to zioło zaliczane do najstarszych roślin leczniczych. Najpopularniejszym gatunkiem, który można spotkać w wielu sklepach, jest bazylia pospolita. Nasiona bazylii wysiewa się zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Można ją uprawiać nie tylko w ogródku, ale również na balkonie i parapecie. Jakie rodzaje nasion bazylii są najpopularniejsze?

Najpopularniejsze rodzaje bazylii

Bazylia często gości w naszych domach, gdyż jest świetnym dodatkiem do sałatek, potraw mięsnych i twarogów. Nie może się bez niej obyć wiele dań z kuchni włoskiej. Do najczęściej spotykanych gatunków bazylii zalicza się bazylię pospolitą. Najlepiej smakuje z własnej uprawy, dlatego jej nasiona są bardzo często kupowane. Nasiona bazylii drobnolistnej również bardzo często występują na rynku. Ta wersja charakteryzuje się silnie aromatycznymi liśćmi, z których napar skutecznie leczy katar i koi nerwy. Inną odmianą bazylii jest bazylia sałatowa mająca szeroki pokrój oraz aromatyczne duże liście wyglądem przypominające liście sałaty. Ten rodzaj bazylii znany jest ze swoich zbawiennych właściwości, świetnie wpływa na procesy trawienia. Ponadto jest również coś dla osób, które szukają oryginalnych nasion bazylii. Warto wtedy rozważyć zakup bazylii cytrynowej bądź cynamonowej. Każda z nich to unikatowy składnik dań, który z pewnością zaskoczy niejednego smakosza. Dodatkowo należy podkreślić, że bazylia cytrynowa nie tylko świetnie smakuje, ale również odświeża oddech oraz polecana jest w stanach zapalnych dróg moczowych i śluzówki jamy ustnej. Można również pokusić się o wyjątkowo prezentujące się nasiona bazylii czerwonej i zielonej. Taka mieszanka nie tylko pięknie wygląda w donicy czy ogrodzie, ale również idealnie prezentuje się na talerzu.

Jaką bazylię wybrać?

Bazylia to roślina mająca blisko 150 odmian. Jest jednoroczna, dlatego każdego roku warto postawić na różnorodność i wysiać kilka rodzajów bazylii. Warto pamiętać, aby robić to na przełomie marca i kwietnia – podkreśla specjalista z firmy POLAN z Krakowa.

Nasiona bazylii można dobrać dowolnie do preferencji. Warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak: smak, właściwości lecznicze oraz wygląd. Przed zakupem należy zapoznać się z ofertą danej firmy, bardzo często nasiona występują również w mieszankach, które są świetnym wyborem ze względów wizualnych. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się, jakie nasiona bazylii wybrać, to należy podkreślić, że każdy wybór będzie dobry – dodatkowo, bazylia nie sprawia trudności pielęgnacyjnych, więc jest to zioło nie tylko smaczne, ale i łatwe w uprawie.

Regulamin korzystania z serwisu