Pomidory i papryka na działkę i balkon

Pomidory i papryka na działkę i balkon

Pomidory i papryka to jedne z najchętniej wybieranych warzyw sezonowych do samodzielnej uprawy w przydomowych ogródkach, na działkach, a także w skrzynkach na balkonie. Aby je zasadzić, wystarczy kupić nasiona lub gotowe, ukorzenione już sadzonki i umieścić je w odpowiednim miejscu. Po upływie kilku tygodni będziemy mogli cieszyć się domowymi i w pełni naturalnymi warzywami.

Uprawa pomidorów i papryki na działce lub w ogrodzie

Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać nasiona takiego gatunku, jaki lubimy najbardziej – duży wybór nasion oferują firmy ogrodnicze, takie jak np. internetowy sklep ogrodniczy Polan. Decydując się na posadzenie pomidorów i papryki w naszym ogrodzie lub na działce, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać dla nich najlepsze miejsce. Pozwoli to na właściwy wzrost roślin oraz na uzyskanie obfitego oraz dojrzałego plonu. Sadzonki lub nasiona papryki i pomidorów najlepiej jest umieścić z południowej strony działki lub ogrodu. Należy także pamiętać, że aby warzywa były dojrzałe i słodkie, muszą na nie padać bezpośrednio promienie słoneczne.

Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca i chcemy, aby nasze plony były jak najobfitsze, warto także zainwestować w szklarnię dla sadzonek. Zapewni ona wyższą temperaturę dla roślin oraz przyspieszy dojrzewanie warzyw. Uprawiane w szklarniach pomidory i papryki zwykle są także większe i mają lepszy smak. Należy pamiętać również o właściwym przygotowaniu gleby pod uprawę tych warzyw. Można w tym celu zastosować obornik lub kompost, który da roślinom niezbędne do prawidłowego wzrostu składniki odżywcze.

Pomidory i papryki – ich uprawa na tarasie

Wbrew pozorom, aby cieszyć się własnymi i w pełni naturalnymi pomidorami oraz papryką, wcale nie trzeba posiadać działki lub ogrodu. Także mieszkańcy bloków mogą bowiem spróbować ich hodowli na swoim balkonie lub tarasie. W tym przypadku obowiązują podobne zasady, jak przy uprawie na działce. Najlepsze zbiory uzyskamy więc uprawiając te warzywa na balkonie lub na parapecie od strony południowej. Do zasadzenia pomidorów i papryki powinniśmy wybrać donice lub skrzynki o pojemności co najmniej 6-8 litrów. Ziemia powinna być mieszanką torfu, ziemi kompostowej oraz piasku rzecznego. Jeśli zdecydujemy się na zasadzenie gotowych sadzonek, należy także pamiętać o ich umieszczeniu dość głęboko w podłożu, gdyż nad powierzchnię ziemi powinny wystawać 2-3 listki. W przypadku nasion pomidorów, wysypujemy ich odrobinę i przykrywamy warstwą podłoża. Całość dobrze jest spryskać odrobiną wody i nakryć folią z dziurkami. Przyspieszy to proces kiełkowania nasion. Po paru dniach powinniśmy zaobserwować już pierwsze zielone kiełki. Oczywiście nie powinniśmy zapominać o regularnym podlewaniu oraz pielęgnacji naszych warzyw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu