Petunie

Polecane kwiaty ogrodowe jednoroczne

Kwiaty jednoroczne są łatwe w utrzymaniu. Po zasadzeniu już po paru tygodniach z nasion wyrastają kolorowe i pachnące kwiaty. Są przepiękną dekoracją każdego ogrodu, balkonu, czy tarasu. Różnorodność gatunków sprawia, że można z nich tworzyć zachwycające kompozycje. Niektóre z nich są nektarodajne, więc są przyjazne zapylaczom i można hodować je na kwiaty cięte. Poznaj kilka kwiatów ogrodowych jednorocznych i dowiedz się, jak się nimi zajmować.

Rodzaje kwiatów jednorocznych

Kwiaty jednoroczne nie są trudne w wyhodowaniu, a efekty tej pracy widać bardzo szybko. O to kilka polecanych gatunków:

  • Petunia – jeden z popularniejszych gatunków tego rodzaju kwiatów. Kwitnie od czerwca do października. Petunia jest kwiatem mało wymagającym. Potrafi przetrwać suche okresy i wystarczy podlewać ją co 14 dni. Rośnie dobrze w słońcu, ale może być także zasadzone w półcieniu. Charakteryzują ją duże kielichy, najczęściej w kolorach białym, różowym, fioletowym lub niebieskim.
  • Begonia stale kwitnąca – kwiat ten wymaga żyznej gleby i stanowiska dobrze nasłonecznione. Kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni. Begonia jest wrażliwa na suszę, dlatego konieczne jest jej regularne podlewanie.
  • Lwa paszcza niska – nazwa tego kwiatu pochodzi od właściwości kwiatów. Gdy ściśnie się je po bokach, kielich otwiera się niczym paszcza lwa. Kwitnięcie trwa od początku lipca aż do pierwszych przymrozków. Jest to kwiat bardzo trwały i pachnący. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby oraz nasłonecznionego miejsca.
  • Aster chiński – istnieje wiele podgatunku astra chińskiego. W zależności od odmiany kwitną na przełomie lipca i sierpnia lub pod koniec sierpnia i we wrześniu. Aster lubi wilgotną, żyzną ziemię. Nie powinno się sadzić astrów dwa razy w tym samym miejscu.
  • Lewkonia letnia – inaczej zwana maciejką, rośnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Lewkonia ma charakterystyczne rosnące kwiatostany, składające się z kwiatów pojedynczych lub pełnych. Preferuje miejsca dobrze nasłonecznione oraz żyzne gleby, chociaż gatunek ten przetrwa też w gorszej jakości glebie.
  • Aksamitka – to bardzo odporne kwiaty jednorocznePrzetrwają różne choroby, suszę i upały. Są świetnym wyborem dla początkujących ogrodników. Rosną obficie aż do pierwszych przymrozków. Aksamitka dobrze znosi przesadzanie. Kolory, w jakich występuje to żółty, pomarańczowy i brązowy.

O czym trzeba pamiętać siejąc kwiaty jednoroczne?

Siew kwiatów jednorocznych odbywa się najczęściej pod koniec marca, a najbardziej okazałe stają się latem. Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty te na jesień umierają, a w ogrodzie pozostanie puste miejsce. Ekspert ze sklepu PlantiCo radzi:

„Najlepiej jest łączyć kwiaty jednoroczne z bylinami, czyli kwiatami wieloletnimi, lub krzewami. W ten sposób miejsce w ogrodzie zawsze będzie zapełnione, a dodatkowo w ciepłych miesiącach przyozdobione kolorowymi kwiatami. Uprawa kwiatów jednorocznych jest stosunkowo prosta. Wystarczy dostarczyć roślinom warunki, które lubią, a nie są one wymagające. Konieczne jest też oczywiście usuwanie chwastów”.

Rośliny te są ekonomiczną inwestycją. Jeśli raz kupimy ich nasiona, w kolejnych latach znowu będziemy mogli cieszyć się ulubionymi gatunkami kwiatów. Wystarczy zebrać nasiona z wyrośniętych już roślin.

Regulamin korzystania z serwisu