środek do ochrony roślin

Podstawowe środki ochrony roślin

Aby uchronić rośliny uprawne przed szkodnikami, grzybami oraz chorobami, niezbędne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. Jednak, by móc je stosować skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie, należy zapoznać się z ich podstawowymi rodzajami. Taka wiedza pozwoli w odpowiedni sposób zadbać o zdrowe i obfite uprawy roślin.

Zasady stosowania środków ochrony roślin

Przed użyciem jakiegokolwiek środka należy uważnie zapoznać się z jego instrukcją oraz pamiętać, aby odpowiednio dobrać środek do problemu, dzięki czemu zwiększymy jego skuteczność. Niezwykle istotne jest również, aby nie używać środków chemicznych w okresie kwitnięcia roślin, ponieważ niektóre środki mogą być szkodliwe dla owadów, które je w tym czasie zapylają. W dodatku, bardziej efektywne będzie używanie preparatów ochrony roślin podczas bezwietrznych i ciepłych dni, co zapewni ich odpowiednie rozprowadzenie. Pamiętajmy również o zachowaniu bezpieczeństwa podczas ich używania. Zabezpieczmy skórę ubierając rękawiczki, okulary, pełne obuwie oraz maseczkę, aby uniknąć wdychania preparatów.

Jakie są najważniejsze grupy środków ochrony roślin?

Jak mówią specjaliści z firmy rolno-ogrodniczej Planta z Ostrowa Wielkopolskiego, podstawowe środki ochrony roślin dzieli się na:

  • herbicydy,
  • fungicydy,
  • regulatory wzrostu roślin,
  • insektycydy,
  • nawozy,
  • materiał siewny.

Herbicydy służą do ochrony upraw przed niepożądanymi chwastami oraz innymi roślinami, fungicydy zwalczają choroby, a insektycydy chronią rośliny przed insektami. Z kolei regulatory wzrostu wspomagają szybki i zdrowy wzrost roślin, a materiał siewny gwarantuje obfite plony.

Rodzaje środków ochrony roślin?

Oferta środków ochrony roślin jest bardzo szeroka. Znajdziemy je w różnej postaci, co sprawia, że ich efektywność jest większa. Areozole, opryski, fumiganty, przynęty, ukorzeniacze, granulaty, czy też proszki w postaci przynęt to tylko niektóre formy środków ochrony roślin. Ich konsystencja oraz zastosowanie jest stworzone do różnych problemów i szkodników. Przykładowo, fumigaty nadają się do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak szklarnie, natomiast opryski w formie pestycydów należy stosować na powierzchni otwartej.

Jeśli chcemy skutecznie używać środków ochrony roślin, to powinniśmy zapoznać się z ich podstawowymi rodzajami oraz zastosowaniem. W dodatku, powinniśmy korzystać z oferty sprawdzonych firm i producentów, co pozwoli ograniczyć ryzyko podrobionych produktów, które mogą być niebezpieczne.

Regulamin korzystania z serwisu