kwiaty-w-ogrodzie

Pielęgnacja krzewów i roślin ozdobnych. Praktyczne porady

Krzewy i rośliny ozdobne uprawiane są ze względu na swoje walory estetyczne. Aby jednak rośliny były efektowne, muszą być zdrowe i zadbane. Ze względu na duże zróżnicowanie gatunków ozdobnych, różne są też metody ich pielęgnacji. Warto jednak poznać uniwersalne zasady uprawy krzewów i roślin ozdobnych, dzięki którym wyhodujemy piękne okazy w swoim ogrodzie.

Podlewanie

Nawadnianie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, którego wymagają wszystkie rośliny. Pytanie brzmi jednak nie „czy”, ale „jak” podlewać.

Poszczególne gatunki roślin ozdobnych, czy to krzewów, czy kwiatów, różnią się preferencjami co do podlewania. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Bracia Dębscy – szkółki drzew i producenta roślin ozdobnych. – Dlatego w pierwszej kolejności należy zapoznać się z wymaganiami i potrzebami danego gatunku. Warto przy tym pamiętać, że oprócz częstotliwości podlewania i ilości wody, należy też wziąć pod uwagę kwestie, takie jak wysychanie gleby czy też temperatura powietrza. Więcej podlewamy wtedy, gdy jest cieplej i woda szybciej paruje. Z tego też względu najlepsza pora na nawadnianie to wczesny ranek bądź wieczór.

Przycinanie

Umiejętne przycinanie to wbrew pozorom jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który zapewni roślinie zdrowie i piękny wygląd. Warto przy tym pamiętać, że wyróżniamy kilka technik przycinania, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć. Do podstawowych zabiegów w pielęgnacji krzewów ozdobnych należy:

  • Przycinanie dekoracyjne – polegające na formowaniu krzewów, by nadać im efektowny wygląd, zadbać o równomierne rozłożenie gałęzi i zapobiegać przeciążaniu.
  • Prześwietlanie – to cięcie mające na celu zwiększenie ilości światła słonecznego docierającego do wnętrza korony, co zapewni lepszy wzrost i sprawi, że gałęzie będą bardziej bujne.
  • Cięcie pielęgnacyjne – zwane także sanitarnym, oznacza usuwanie pędów, które uległy zniszczeniu przez chorobę czy wysuszenie. Zadbana roślina będzie lepiej rosła i dobrze się prezentowała.
  • Korygowanie i odmładzanie – to przycinanie i formowanie starszych roślin, by pobudzić je do wzrostu i wypuszczania zdrowych, bujnych pędów.

Co jeszcze?

Jakie inne zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne w uprawie roślin ozdobnych? Istotną kwestią jest nawożenie. Preferencje co do tego zabiegu uzależnione są w dużej mierze od gatunku rośliny – niektóre krzewy ozdobne wymagają nawozów wieloskładnikowych, z kolei kwiatom szczególnie potrzebny jest fosfor. Jeszcze przed zasadzeniem warto pamiętać o spulchnieniu i przekopaniu gleby, a także odchwaszczeniu, które należy przeprowadzać regularnie. Usuwanie chwastów pozwala na lepszy rozwój roślin i może być wykonywane ręcznie lub przy użyciu specjalnych preparatów. Ponadto niektóre gatunki, np. byliny ozdobne, mogą wymagać przesadzania, z kolei inne – ściółkowania, czyli przykrywania gleby. Właściwa pielęgnacja roślin ozdobnych to recepta na bujny i efektownie wyglądający ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu