Uprawa drzew owocowych

Jakie drzewka owocowe nie nadają się do uprawy w polskim klimacie?

Wczesna wiosna i jesień to idealne pory roku do planowania ogrodu. Projektując rozmieszczenie roślin, warto wziąć pod uwagę nie tylko drzewa i krzewy ozdobne, ale też owocowe. W Polsce najpopularniejszymi gatunkami są jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Jednak pewne gatunki drzewek owocowych, z uwagi na panujące warunki klimatyczne, nie są wskazane do sadzenia w przydomowych ogrodach. Czego nie uprawiać w polskim klimacie?

Oryginalne drzewka owocowe

Właściciele przydomowych ogrodów chętnie wprowadzają do nich mało popularne rośliny. Tego typu postępowaniem chcą wnieść do przestrzeni odrobinę oryginalności, a jednocześnie zyskać smaczne owoce. O ile znane wszystkim jabłonie, grusze, porzeczki, truskawki, śliwy czy maliny cieszą się ogromną popularnością, o tyle „rzadkie” rośliny są praktycznie nieznane. Część z nich została zapomniana, część dopiero pojawia się na rynku.

Wiele nietypowych gatunków drzewek i krzewów owocowych można z powodzeniem uprawiać w polskim klimacie – wyjaśnia ekspert z Gospodarstwa Rolnego Karolina Wyrzykowska Szkółka Drzew i Krzewów.

Pielęgnacja i uprawa niektórych może nie być bezproblemowa. Część z nich wymaga wyjątkowego postępowania i dużych nakładów pracy. Szczególną troską należy otoczyć okazy wrażliwe, które wymagają zadbania nie tylko o właściwe warunki klimatyczne. Warto zwrócić uwagę, że część drzewek owocowych nie tylko dostarcza jadalne plony, ale przede wszystkim pełni funkcję dekoracyjną, stąd też doskonale sprawdzą się w ogrodach ozdobnych.

Jakich drzew owocowych nie sadzić w Polsce?

Jednym z rodzajów drzew owocowych, których nie uprawia się na dużą skalę w Polsce, jest pigwa pospolita. To roślina wieloletnia, która pochodzi z Azji. Z tego też względu ma inne, dość specyficzne wymagania uprawowe. Specjaliści wyjaśniają, że drzewo pigwy w Polsce może przetrwać jedynie w cieplejszych regionach i to wówczas, gdy zimy nie są zbyt surowe. Dodatkowo panujące warunki klimatyczne nie umożliwiają mu uzyskania optymalnych rozmiarów, powyżej 3 metrów. Szacuje się, że w sprzyjających warunkach pigwa może osiągnąć wysokość nawet 5 metrów.

Warto wspomnieć, że cieszy się ona dużą popularnością w uprawie amatorskiej. Wielu właścicieli tego cennego drzewa wykorzystuje owoce i wykonuje z nich przetwory oraz inne domowe wyroby.

Wśród drzew owocowych, którym w Polsce nie można zapewnić odpowiednich warunków, znajdują się także: bananowce, ananasowce, wszelkie drzewa cytrusowe, jak pomarańcze, cytryny, mandarynki, grejpfruty, i wiele innych. Wymagają one bowiem odpowiedniego nasłonecznienia, które pozwala uzyskać właściwy smak owoców.

Regulamin korzystania z serwisu