Jak i kiedy przycinać żywopłoty?

Żywopłot wygląda ciekawie i imponująco, a dodatkowo osłania nas przed wścibskimi spojrzeniami, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio pielęgnowany. Decydujące jest przycinanie. To ono ma największy wpływ na kształt i kondycję żywopłotu, ale może też być przyczyną jego złego stanu. Jak zabrać się za przycinanie żywopłotu i kiedy powinno się to robić?

Kiedy ciąć żywopłot?

Pierwsze zetknięcie żywopłotu z sekatorem powinno mieć miejsce wczesną wiosną, w pierwszym sezonie po posadzeniu. Trzeba przeczekać falę silnych przymrozków. Pierwsze cięcie wykonujemy nie wyżej niż 20–30 cm nad ziemią. W ten sposób sprawiamy, że roślina żywopłotowa zaczyna się rozkrzewiać już od samej podstawy, dzięki czemu będzie równie gęsta u podłoża, co na szczycie i unikniemy nieestetycznych prześwitów.

Następne cięcia powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. Aby zrobić to precyzyjnie, należy śledzić przyrosty rośliny. W zależności od tego, jak długo chcemy formować żywopłot, możemy zostawiać od 2 do 30 cm nowego przyrostu przy każdym przycinaniu.

Najlepszy moment to przełom marca i kwietnia. Jest wtedy dostatecznie ciepło, procesy życiowe w roślinach nabierają tempa, dzięki czemu gojenie w miejscach cięcia następuje szybko. Minimalizuje to ryzyko rozwoju grzybic. Ostatni dzwonek na przycinanie żywopłotu to początek sierpnia. Jeżeli zechcemy przyciąć żywopłot po tym terminie, musimy liczyć się z tym, że nowe przyrosty nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną.

Jak ciąć żywopłot?

Cięcie żywopłotu zaczynamy zawsze od boków. Najlepiej jest użyć sznurka, aby linie były równe. Rozwijamy dwa sznurki: jeden równolegle do górnej krawędzi żywopłotu, a drugi w połowie wysokości. Gdy uporamy się z bokami, czas na grzbiet, czyli wierzchołki roślin. Nożyce trzymamy poziomo, a operujemy nimi w półobrotach tułowia. W ten sposób usztywniamy i wyrównujemy ruch. Dobrze jest także wyznaczyć sznurkiem pożądaną wysokość żywopłotu. Po skończeniu prac należy uprzątnąć wszelkie mniejsze i większe pozostałości. Dzięki temu żywopłot będzie wyglądał czysto i porządnie. Zmielone resztki mogą służyć jako kompost. Liczne odmiany roślin żywopłotowych można znaleźć na www.iglaki.agro.pl.

Regulamin korzystania z serwisu