transport sadzonek drzew

Jak bezpiecznie transportować sadzonki drzew?

Dla wielu osób transport sadzonek drzew czy krzewów wydaję się banalną sprawą. Niestety jednak tak nie jest – nieumiejętne przewożenie roślin naraża je na poważne uszkodzenia, które mogą grozić ich całkowitym obumarciem. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę i w co się zaopatrzyć, aby transport był bezpieczny? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Przygotowanie

Niezależnie od wielkości sadzonek drzewek ozdobnych należy dysponować większym autem, które zapewni dużo przestrzeni. Sadzonki bowiem nie mogą być ułożone w dużym ścisku, gdyż grozi to splątaniem gałęzi.  Za każdym razem sadzonki przeznaczone do transportu należy wcześniej podlać, a także skontrolować, czy są zdrowe. Jednak najważniejszą czynnością jest zabezpieczenie bryły korzeniowej, gdyż to ona jest sercem rośliny. Jeśli przestanie bić, drzewko obumrze. Jak to zrobić? Zapytaliśmy o to specjalistę ze szkółki drzewek i krzewów ozdobnych „Drzewka Waleczek”:

Najpopularniejsza metoda to owijanie bryły elastycznymi materiałami oraz jej osznurowanie. Ważne, aby bryła była możliwie jak najbardziej zaokrąglona – dzięki temu siła wiązania rozejdzie się równomiernie, nie powodując naprężeń mogących spowodować uszkodzenia. Warto okryć bryłę dwoma lub trzema warstwami materiału. Następnie nakładana jest papierowa lub jutowa tkanina, która między innymi zwiększy stabilność sadzonki. Kolejnym krokiem jest założenie pętli i osznurowanie. Sznur wykorzystywany do zabezpieczenia bryły powinien mieć grubość około 8 centymetrów. Należy przekładać go przez wierzch bryły i pętle, a później dobrze go naciągnąć w takiej kolejności, w jakiej był przekładany.

Tak przygotowana bryła jest chroniona przed pokruszeniem oraz wysychaniem.

Metody transportu

Do przewiezienia sadzonek drzew można użyć specjalnych haków lub uchwytów. Ten sposób przeznaczony jest dla brył do 80 cm i roślin wielopniowych o maksymalnej grubości jednego pnia 30 cm. Hak musi być przymocowany w możliwie najniższej części bryły, aby udźwignął całość, nie powodując przy tym mocnych przechyleń.

Drugą opcją jest przewóz drzewek przy pomocy pasów transportowych. Pas nakłada się dokładnie wokół bryły korzeniowej, a także wokół pnia w celu wsparcia drzewa. Przy rozładunku czy też załadunku, roślina zawsze podnoszona jest za bryłę, gdyż uszkodzenie kory może skutkować zbyt dużym wyciekiem soków. Oprócz tego zwiększa się ryzyko powstania zakażeń. Nałożona na bryłę juta czy papier blokuje pas przed ześlizgnięciem się.

Regulamin korzystania z serwisu