rosliny-ozdobne

Charakterystyka najpopularniejszych roślin ozdobnych

Czym byłby domowy ogród bez roślin, które stanowiłyby jego ozdobę? Poniżej znajdziemy kilka roślin ozdobnych, które cieszą się szczególną popularnością wśród miłośników ogrodnictwa.

Jabłoń ozdobna

Jak każda jabłoń owocuje późnym latem – jej owoce mogą być żółte, czerwone lub pomarańczowe, można je zrywać i przyrządzać z nich przetwory, np. konfitury. Najlepiej sadzić je pojedynczo, ponieważ wtedy będą stanowić najlepszą ozdobę ogrodu – w okresie kwitnienia pojawiają się na niej liczne białe kwiatki, które razem tworzą przepiękną koronę.

Jodła kalifornijska

Zwana również jodłą jednobarwną, jodła kalifornijska słynie ze swej wyjątkowo wysokiej tolerancji oraz odporności na niekorzystne warunki. Charakteryzuje się również bardzo regularnym pokrojem – gałęzie wyrastają z pnia poziomo i pokryte są liczącymi około 7 cm igłami, wygiętymi łukowato ku górze. Rodzi bardzo duże szyszki, urastające do długości nawet 12 cm, które w początkowym okresie dojrzewania są jasnozielone lub niebieskawe, później przechodzą w jasny brąz.

Jodła kalifornijska jest szczególnie zalecana do sadzenia pojedynczo w dużych ogrodach – mówi pan Andrzej Krzysiak, od ponad 30 lat prowadzący gospodarstwo szkółkarskie. – Jeśli chcemy posadzić kilka egzemplarzy w jednym miejscu, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu im dostatecznej ilości miejsca.

Świerk biały

Kolejne drzewo iglaste na naszej liście. Świerk biały bardzo dobrze znosi strzyżenie, dlatego idealnie nadaje się na żywopłot – poza tym aż do osiągnięcia pewnego rozmiaru można hodować go w pojemnikach i użyć do dekoracji tarasu bądź balkonu. W naszym klimacie urasta zwykle do wysokości około 15 – 20 metrów. Szyszki zawiązują się na roślinach mających kilkanaście lat i opadają jesienią lub na przełomie jesieni i zimy.

Ognik szkarłatny

Owoce ognika szkarłatnego są drobne i kuliste, zebrane w baldachy – mają różne kolory, mogą być czerwone, żółte lub pomarańczowe i stanowią główną ozdobę tego gatunku. Ogniki bardzo lubią słońce i nie przepadają za wiatrem, dlatego należy pamiętać o posadzeniu ich w miejscach dobrze nasłonecznionych i jednocześnie osłoniętych od wiatru – dzięki temu będą bardzo dobrze owocować. Można je sadzić pojedynczo i w grupach, wzdłuż murów oraz w pojemnikach.

Grab pospolity

Grab słynie jako jedna z najpopularniejszych roślin żywopłotowych – bardzo dobrze znosi strzyżenie, a jego gałęzie łatwo odrastają. Charakteryzują się gęstą szeroką koroną, osadzoną na krótkim pniu pokrytym jasnoszarą korą. Jego owoce zebrane są w wiszące owocostany.

Bez lilak

Te wysokie nawet na 4 metry krzewy najlepiej prezentują się wiosną, kiedy przypada okres kwitnięcia – wokół niego rozchodzi się wtedy odurzający, charakterystyczny zapach. Świetnie nadaje się na żywopłoty, bowiem dobrze znosi cięcie, a ponadto można go bez problemu przesadzać, nawet jeśli dany egzemplarz ma już swoje lata. Dla lepszego kwitnięcia zaleca się usuwania starych kwiatostanów i przycinanie roślin w celu ich odmłodzenia.

Regulamin korzystania z serwisu