rosliny ogrodowe sadzonki bratki

Bratki jako idealny dodatek do ogrodu

Bratki to klasyczne rośliny ozdobne spotykane nie tylko w doniczkach jako ozdoba balkonu, ale również jako efektowny element aranżacji ogrodów. Ich niewielkie rozmiary w połączeniu z pięknymi, różnorodnymi i intensywnymi barwami kwiatostanów sprawiają, że już od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród właścicieli prywatnych posesji. Większość odmian bratków można sadzić już pod koniec marca lub na początku kwietnia, dzięki czemu będą one zwiastować nadchodzącą wiosnę. Sprawdźmy, dlaczego bratki stanowią idealny dodatek do ogrodu i co warto wiedzieć na ich temat.

Czym wyróżniają się bratki ogrodowe?


Bratki to tak naprawdę fiołki ogrodowe, które powstały ze skrzyżowania fiołka trójbarwnego, rogatego oraz ałtajskiego. Poszczególne odmiany różnią się barwą kwiatów, które mogą być jedno lub wielobarwne, osiąganą wielkością i wysokością, a także terminem kwitnienia.

Bratki mają ponad 400 gatunków, a niektóre z nich dochodzą do wysokości 15-25 cm oraz średnicy 10-13 cm.

– mówi specjalista z Gospodarstwa Ogrodniczego mgr Małgorzata Majewska w Gliwicach.

Najwcześniej, bo już w marcu kwitną wczesne i średnio wczesne odmiany bratków, które ze względu na wygląd i łatwość w pielęgnacji są jednymi z najczęściej wybieranych kwiatów do prywatnych ogrodów. Dobrze sprawdzą się na rabatach w towarzystwie tulipanów oraz narcyzów, gdzie ożywią ich wygląd w pochmurne dni, z kolei mniejsze gatunki bratków będą stanowić świetną ozdobę jako obwódka dzieląca dwie strefy ogrodowe. Ogromna paleta barw oraz różnorodność roślin sprawia, że tak naprawdę istnieje możliwość stworzenia wielu ciekawych i oryginalnych kompozycji kwiatowych.

Uprawa bratków


Przede wszystkim bratki powinny znajdować się w ciepłym i nasłonecznionym stanowisku. Kwiaty te lubią dużo światła, z drugiej jednak strony promienie słoneczne powinny być rozproszone, tak, aby uniknąć osłabienia roślin nadmiernym oświetleniem. Jeśli chodzi o glebę, najlepszym wyborem będzie żyzna, przepuszczalna i próchnicza ziemia o stale wilgotnym, obojętnym lub kwaśnym podłożu. Tak przygotowana ziemia zapewni optymalne zaopatrzenie bratków w wodę, mianowicie z jednej strony podłoże będzie ją magazynować, z kolei z drugiej strony dobrze rozprowadzi wilgoć, dzięki czemu zmniejszone zostanie ryzyko tworzenia się groźnych zastoi. W momencie, gdy decydujemy się na samodzielną uprawę bratków, warto wiedzieć, że na kwiaty będziemy musieli zaczekać aż do przyszłego roku. Jeśli jednak zależy nam na szybkim efekcie, w wielu gospodarstwach ogrodniczych, wiosną można kupić kwitnące już kwiaty ogrodowe i od razu posadzić je na rabaty. Nie tylko uwolni nas to od pracochłonnych obowiązków związanych z całym procesem przygotowawczym, ale również pozwoli cieszyć się od razu z obfitych i kolorowych bratków. Wybierając roślinę, warto zwrócić uwagę na to, aby było na niej jak najwięcej nierozwiniętych jeszcze pąków, co da nam pewność, że bratek zakwitnie obficie, a jego okres kwitnienia będzie trwał jeszcze długi czas.

Jak pielęgnować bratki ogrodowe?


Bratki nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak warto pamiętać o podstawowych zasadach, takich jak ich prawidłowe podlewanie. Mianowicie podczas nawadniania bratków nie należy zalewać ich liści, ponieważ może to zwiększyć ryzyko narażenia kwiatów na chorobę grzybową. Woda powinna być dostarczana bezpośrednio do podłoża i najlepiej, aby podlewanie odbywało się wczesnym rankiem, tak, aby roślina miała możliwość osuszenia się w ciągu dnia, a także odparowania nadmiaru wilgoci. Warto również pamiętać, aby usuwać bratkom przekwitnięte już kwiatostany, a także zasilać je nawozami do roślin, bogatymi w fosfor oraz potas, dzięki czemu przedłużymy ich żywotność i będziemy mogli dłużej cieszyć się ich pięknymi pąkami kwiatowymi.

Dlaczego warto wybrać bratki do ogrodu?


Niewątpliwie jedną z największych zalet bratków ogrodowych jest ich wysoka odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Większość odmian pozostaje odporna na zimowe temperatury i mrozy, a co więcej w prosty sposób można zabezpieczyć rośliny za pomocą suchych liści. W zależności do wybranej odmiany bratki kwitnąć mogą do czerwca lub do połowy wakacji, a niektóre z nich mają szansę zakwitnąć ponownie nawet jesienią. Dzięki temu, że są mało wymagające w pielęgnacji i mogą przebywać w nasłonecznionym miejscu, od lat stanowią niezwykle kolorowy  element ozdobny nie tylko ogrodów, ale również tarasów, balkonów oraz parków miejskich.

Regulamin korzystania z serwisu