trawnik

Renowacja trawnika. Kiedy warto ją przeprowadzić?

Gęsty dywan soczyście zielonej trawy to wspaniała ozdoba, która może znacząco wpłynąć na wizerunek całego ogrodu czy miejskiego skweru. Równie duży, ale już negatywny, wpływ na estetykę danej przestrzeni będzie miał trawnik upstrzony żółtymi plamami, prześwitami ziemi, nierówny i po prostu zniszczony. Na szczęście nawet mocno zaniedbaną murawę można uratować.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika nie jest zadaniem skomplikowanym, wymaga jednak systematyczności. Dla dobrego wzrostu trawy kluczowe jest regularne koszenie i podlewanie w miarę bieżących potrzeb. Nie bez znaczenia są również inne zabiegi, takie jak nawożenie i odchwaszczanie. W przypadku mocno eksploatowanych trawników po kilku latach, a nawet miesiącach, może zajść potrzeba przeprowadzenia renowacji.

Kiedy przeprowadzić renowację trawnika?

Przyczyn zniszczenia trawnika może być wiele: błędy pielęgnacyjne, atak szkodników, rozmaite choroby grzybowe, susza lub wyjątkowo mroźna zima czy w końcu intensywna eksploatacja, z jaką mamy do czynienia zwłaszcza w przypadku boisk sportowych. Przed podjęciem jakichkolwiek działań w kierunku naprawy trawnika, warto dokładnie zdiagnozować przyczynę problemu. Z taką wiedzą łatwiej będzie wybrać właściwą metodę renowacji trawnika, a po wykonaniu zabiegu, dłużej utrzymamy go w dobrej kondycji.

Obecnie stosowane są dwie podstawowe metody renowacji. W sytuacji, gdy zniszczeniu uległo ponad 40% powierzchni trawnika, niekiedy używa się zupełnie nowej murawy z rolek. Łatwiejszym logistycznie i tańszym rozwiązaniem jest renowacja przez nadsiew. Kluczowym czynnikiem jest tutaj wybór nasion odpowiedniej odmiany trawy, która lepiej poradzi sobie z wyzwaniami, jakim nie sprostały wcześniejsze rośliny – mówi ekspert z firmy Lawn Care.

Ponieważ zasadniczo renowacja trawnika polega na dosiewaniu nowej trawy, zabieg ten wykonujemy po zimie. Wyznaczenie dokładnej pory wykonania renowacji zależy od regionu. Ważne jest, by dosiewu nie przeprowadzić za wcześnie. Musimy mieć pewność, że śnieg i mróz nie będzie zagrażał kiełkującym roślinom, ziemia już nieco przeschła, a temperatura gruntu osiągnęła przynajmniej 10oC. Jednym ze sposobów na określenie właściwego momentu do renowacji, jest odczekanie do pierwszego koszenia, kiedy mamy pewność, że trawa zaczęła już znowu rosnąć.

Na czym polega renowacja trawnika?

Renowacja trawnika ma na celu poprawę jego wyglądu, przy czym nadsiew nowych roślin jest jedynym z ostatnich etapów. Najpierw glebę trzeba odpowiednio przygotować, a dobór czynności, które będzie trzeba wykonać, zależy od warunków panujących w danym miejscu. Prace renowacyjne rozpoczynamy od właściwego przygotowania podłoża, przy czym najważniejsza będzie wertykulacja trawnika w celu usunięcia warstwy filcu, który blokuje cyrkulację powietrza i wody w glebie. Następnie trawnik należy poddać aeracji, czyli napowietrzeniu. W przypadku boisk sportowych i innych dużych trawników konieczne jest też wałowanie, które wpływa korzystnie na częstotliwość krzewienia. Dopiero na tak przygotowanej glebie możemy dosiać brakującą darń.

Wysiana trawa wkrótce zacznie kiełkować. Aby tak się stało, trzeba oczywiście zapewnić nasionom odpowiednie nawodnienie, dobrym pomysłem będzie też użycie nawozu. Jeśli nie masz doświadczenia z pielęgnacją trawnika lub potrzebujesz wsparcia w pielęgnacji i utrzymaniu rozległych terenów zielonych, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalistów.

Regulamin korzystania z serwisu