Przygotuj glebę na wiosnę – glebogryzarki

Każdy właściciel ogrodu marzy o tym, by rośliny rozwijały się pod jego okiem jak najlepiej. Odpowiednie przygotowanie ziemi w ogrodzie jest niezbędne, jeśli zależy nam na prawidłowym wzroście roślin. Niedoświadczonym ogrodnikom może się wydawać, że wystarczy zakupiona w supermarkecie odżywka – nic bardziej mylnego. Potrzebne jest spulchnianie gleby. W małym ogródeczku wystarczy nam do tego szpadel, ale co z dużą powierzchnią? – Tu pomoże nam glebogryzarka, o której chcemy opowiedzieć.

Czym jest glebogryzarka?

Glebogryzarka to urządzenie, które służy do mechanicznego wzruszania ubitej ziemi, ale to nie wszystko. Glebogryzarka odchwaszcza powierzchnię i napowietrza glebę. Przydaje się przy zakładaniu trawników oraz do przygotowania gleby pod uprawę roślin ozdobnych i użytkowych. Glebogryzarkę można porównać do przydomowego pługu, który pomaga nam przy wykonaniu trudnej pracy, która przy użyciu ręcznego narzędzia zajęłaby nam znacznie więcej czasu. W sklepach ogrodniczych i profesjonalnych hurtowniach możemy natrafić na różne rodzaje glebogryzarek, spośród których każdy może wybrać sprzęt odpowiedni dla siebie – od drobnych glebogryzarek bez napędu po duże urządzenia z silnikami, którymi śmiało moglibyśmy się zająć powierzchnią boiska piłkarskiego. Nie należy mylić glebogryzarki z wertykulatorem, który jest urządzeniem o innej budowie i przeznaczeniu. Werykulator wycina głębokie szczeliny w ziemi za pomocą specjalnych noży, dzięki temu woda i tlen może lepiej docierać do korzeni trawy. Zmniejsza to potrzebę sztucznego nawożenia i usuwa pojawiający się z czasem mech. Dzięki temu zabiegowi trawa szybciej puszcza nowe pędy, przez co trawnik wygląda estetycznie – dowiadujemy się od firmy Karcher Center Kerpol ze Szczecina.

Jak wybrać glebogryzarkę?

Jak już zostało wspomniane, jeśli powierzchnia naszego ogrodu nie jest duża, śmiało możemy wybrać ręczną glebogryzarkę bez napędu. Ręczne glebogryzarki ogrodowe wzruszają ziemię na niewielką głębokość, dlatego nie musimy obawiać się, że w czasie deszczu gleba zacznie zamieniać się w nieestetyczne błoto, po którym trudno będzie swobodnie przejść. Jeżeli zależy nam na głębszym wzruszeniu ziemi w danym miejscu (ponieważ planujemy zasadzić tam roślinę o długich korzeniach), możemy użyć do tego wideł. Jeśli powierzchnia naszego ogrodu jest duża, warto wybrać glebogryzarkę z silnikiem spalinowym. Warto upewnić się, czy glebogryzarka ma bieg w przód i wstecz. Niektóre modele nowoczesnych glebogryzarek wyposażone są w dodatkowy sprzęt, na przykład obsypnik, czy krawędziarkę.

Regulamin korzystania z serwisu