Projektowanie ogrodu. Dlaczego warto powierzyć to zadanie fachowcom?

Idealny ogród to marzenie wielu z nas. Okazuje się jednak, że projektowanie ogrodu nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Owszem, możemy podjąć się go samodzielnie, jednak musimy wówczas doskonale zorientować się w rodzaju gleby oraz wymaganiach roślin, które chcemy nasadzić. W przeciwnym razie nasz ogród nie będzie wyglądał tak, jak to sobie wymarzyliśmy. Dlaczego warto powierzyć to zadanie fachowcom?

Ukształtowanie terenu i wymagania roślin

Nie każdy ogród jest od razu gotowy do nasadzeń. Czasem niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie terenu, aby zieleń rosła prawidłowo. Dotyczy to zarówno wyrównania terenu, jak i usypania pagórków, dzięki którym otrzymamy zielone ściany w ogrodzie. Wszystko zależy od tego, jaki ostatecznie efekt chcemy uzyskać – czy ma to być idealnie równy trawnik okolony wyższą roślinnością, czy może nieco dziki ogród, w którym można zapuścić się w jego ukryte zakamarki?

Jednocześnie trzeba wiedzieć, jakie wymagania mają poszczególne rośliny. Niektóre nie lubią nadmiaru słońca, inne wręcz przeciwnie – zaczną marnieć w cienistym ogródku. Równie ważne są wymagania glebowe. Może się okazać, że ziemia w naszym ogrodzie będzie zbyt jałowa lub zbyt gliniasta, a tym samym będzie konieczne nawiezienie warstwy żyznej gleby lub wymieszanie tej, którą mamy z kompostem lub piaskiem.

Fachowcy zaproponują nam najlepsze rozwiązania, a także wybiorą rośliny, które przyjmą się bez problemów w naszym ogrodzie. Jeśli będzie taka konieczność, wskażą, w jaki sposób ukształtować teren oraz jak przygotować glebę do nasadzeń.

Dla miłośników kwitnących ogrodów i dla zabieganych

Każdy z nas jest inny, ma odmienne wymagania dotyczące idealnego ogrodu oraz mniej lub więcej czasu, który może poświęcić na jego pielęgnację. Tu również niezbędna jest fachowa wiedza dotycząca roślin – dzięki temu ogród będzie prezentował się nienagannie przez cały rok, a my będziemy mieli w ogrodzie rośliny, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

To ważne, aby umieścić obok siebie rośliny, które będą miały podobne wymagania dotyczące gleby, słońca i wody, a także takie, które nie będą oddziaływały negatywnie na swoje sąsiedztwo. Niektóre z roślin nie mogą rosnąć obok siebie – np. te nadmiernie rozrastające się, zagłuszą mniejsze kwiaty i krzewy, a tym samym nie pozwolą im na pełny rozkwit.

Dzięki zaprojektowaniu ogrodu przez fachowców będziemy mogli cieszyć się kwitnącym lub zielonym ogrodem przez niemal cały rok: od wiosny do jesieni. Poszczególne gatunki będą kwitły jedne po drugich, a pozostałe pozostaną zielone również zimą. W połączeniu z mało absorbującą pielęgnacją – brzmi jak ogród idealny.

Ogród zaprojektowany przez fachowców i dopasowany do naszych preferencji

Nie znaczy to, że ogród, który zostanie zaprojektowany przez fachowców, będzie kompletnie odbiegał od naszej wizji. Oczywiście może okazać się, że niektóre rośliny, które chcieliśmy posadzić, nie przyjmą się w naszym ogródku. Jednak nadal będzie to nasz pomysł – jedynie zrealizowany przez bardziej doświadczone w tym temacie osoby. Dzięki wizji projektanta będziemy mogli wyobrazić sobie rozmieszczenie roślinności, ścieżek, małej architektury, oświetlenia lub elementów dekoracyjnych, a jeśli zajdzie taka konieczność, dokonać zmian.

Jednocześnie projekt można uzupełnić o kompleksową realizację, dlatego nasz idealny ogród może powstać bez naszego udziału – jedyne, co będziemy musieli zrobić, to nakreślić własną wizję i czekać na jej realizację. Taką usługę oferuje firma Green Service Group z Poznania, która realizuje nawet najbardziej wyszukane pomysły.

Ciesz się z idealnego ogrodu

Projektowanie ogrodu oraz jego zakładanie powierzone fachowcom, to oszczędność czasu i… stresu. W sytuacji, kiedy samodzielnie zaprojektowalibyśmy ogród, który nie odpowiada naszemu stylowi życia, musielibyśmy dużo czasu poświęcić na jego pielęgnację lub pogodzić się z tym, że rośliny marnieją.

Warto również wspomnieć, że projekt to nie wszystko – konieczne jest również przejście do jego realizacji. A nawet najpiękniejszy projekt wykonany niechlujnie, nie będzie dobrze się prezentował. Dlatego zdecydowanie warto powierzyć projekt oraz realizację tego zadania fachowcom. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się idealnym ogrodem, który będzie wyglądał pięknie o każdej porze roku, a jednocześnie będzie na tyle łatwy w pielęgnacji i funkcjonalny, że spędzanie w nim czasu będzie dla nas wyłącznie przyjemnością.

Regulamin korzystania z serwisu