Podłoża dla roślin, zwłaszcza organiczne. Rola i znaczenie.

Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują odpowiednich warunków. Różne gatunki mogą mieć inne wymagania glebowe i stanowiskowe. Oprócz takich czynników jak intensywność światła oraz poziom wilgotności, na wygląd rośliny wpływa także skład mineralny gleby oraz jej kwasowość. Można to uzyskać za pomocą dobrania odpowiedniego podłoża, które umożliwi rozwój we wczesnych fazach wzrostu.

Podłoża na rozsady

Jednym z czynników warunkujących szybkie i efektywne przyjęcie się roślin jest właściwe przygotowanie rozsady. Na jej przygotowanie duży wpływ ma odpowiednie podłoże. Musi ono być wolne od patogenów, bogate w składniki pokarmowe, oraz posiadać odpowiednie pH. W przypadku niektórych warzyw zastosowanie odpowiedniego podłoża torfowego umożliwia wyprodukowanie rozsady. bez dodatkowego nawożenia Ekspert z Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb w Rzeszowie tłumaczy:

Podłoże do rozsady znajdziemy m.in. w produktach Biabella czy Kronen. Optymalny bufor biologiczny zapewnia odpowiednio dobrane mikroorganizmy, a także nawożenie startowe pod postacią organicznego azotu, fosforu i potasu.

Podłoża do storczyków i lawend

W późniejszych okresach żywotności wzrost można regulować za pomocą nawozów organicznych. Jednak w przypadku młodych roślin posadzenie w donicy może wymagać zastosowania odpowiedniego podłoża dostosowanego do określonego gatunku. Do storczyków najlepsze będzie podłoże torfowe AGRO o niskiej zawartości odżywek, które stosuje się do przesadzania i uprawy większości orchidei oraz innych roślin epifitycznych. Jest ono wyprodukowane z wybranych ekologicznie czystych torfów z regulowanym pH. Do orchidei doskonałe jest także podłoże marki Compo oraz Zielony Dom z grzybnią mikoryzową. Do przesadzania lawend, powojników, bukszpanów, lilaków i skalniaków sprawdzi się podłoże zawierające substancje wpływające na obfite i długotrwałe kwitnienie oraz intensywne wybarwienie kwiatów, takie jak podłoże do lawendy firmy Compo.

Podłoża uniwersalne i inne

Podłoża mogą być dostosowane do określonych gatunków lub grup, jak np. podłoże do roślin śródziemnomorskich Compo, które wzbogacone jest o glinkę regulującą gospodarkę wodną oraz humus będący naturalnym preparatem organicznym. Znajdziemy także unikalne podłoże przygotowane do roślin w oczkach wodnych ze startową dawką nawozów. Poza podłożami przeznaczonymi pod konkretne grupy, istniej również takie, które można stosować pod większość popularnych odmian. Podłoża uniwersalne umożliwiają sadzenie i przesadzanie wielu gatunków roślin zielonych i kwitnących, ziół, warzyw, bylin i iglaków w domach, na balkonach, tarasach i w ogrodach.

Regulamin korzystania z serwisu