Oświetlony ogród

Oświetlenie LED w aranżacjach ogrodowych

Ogród to miejsce wypoczynku, które służy mieszkańcom zarówno w ciągu dnia, jak i o zmroku. Ale oprócz roślinności i mebli tarasowych, warto zadbać również o odpowiednio zaplanowane oświetlenie. To ono bowiem decyduje bardzo często o estetyce i funkcjonalności „letniego salonu”. Jakie lampy zewnętrzne wybrać i czemu warto postawić na technologię LED?

Czemu właśnie LED w grodzie?

Odpowiednie oświetlenie ogrodu wydłuży godziny, w których rodzina spędza czas na zewnątrz i ułatwi poruszanie się wieczorem, a także odstraszy nieproszonych gości.

Dlaczego technologia LED najlepiej sprawdzi się w przestrzeniach zewnętrznych? Ponieważ jest wyjątkowo energooszczędna, a zwykle w ogrodzie, ze względu na jego powierzchnię, montuje się sporo punktów oświetleniowych i muszą one dobrze działać przez cały wieczór i noc.

Ze względu na to, że lampy LED cieszą się dziś ogromną popularnością, to rynek oferuje spore możliwości. Jest duży wybór dostępnych modeli opartych na wspomnianej technologii i przeznaczonych właśnie do przydomowych terenów zielonych.

Słupki, czyli lampy stojące

Pierwszą grupę produktów otwierają słupki, czyli lampy stojące, w tym także latarnie. Umieszcza się je na twardych nawierzchniach i świetnie komponują się choćby z równo ściętym żywopłotem i zadbaną ścieżką brukową. Najczęściej wybiera się je do ustawienia wzdłuż podjazdów garażowych i chodników.

Mogą mieć różną wysokość, natomiast ze względów praktycznych warto zadbać o to, by oprawa LED znajdowała się maksymalnie na wysokości biodra przeciętnego człowieka. Dla zwiększenia komfortu wzrokowego, klosze słupków zwykle są produkowane z mlecznego szkła. Kupując ogrodowe lampy stojące, warto dobrać takie oprawy, które dają światło rozproszone na boki.  

Kinkiety

Kinkiety to lampy ogrodowe, które są bardzo chętnie wybierane przez klientów. Mocuje się je do zewnętrznej ściany domu, ale równie dobrze można je umieścić na altanie czy garażu. Występują w wersji minimalistycznej lub dekoracyjnej – dzięki temu istnieje opcja dopasowania wyrobu do estetyki danego terenu.

Lampy tego typu są bardzo praktyczne i funkcjonalne. Dają światło rozproszone na wszystkie strony lub częściowo ograniczone w jednym kierunku. Skierowane są ku dołowi lub ku górze. Ustawienie zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Lampy dogruntowe

Innym rozwiązaniem będą lampy najazdowe lub dogruntowe, które można zamontować w ścieżkach lub podjazdach. To elementy bardzo wytrzymałe na uszkodzenia. Nie ulegną awarii nawet po najechaniu na nie kołami samochodu.

Takie oświetlenie często ma właściwości wodoodporne, dlatego nadaje się również do podkreślenia przydomowego oczka wodnego.

Efektowne girlandy

Na koniec coś naprawdę wyjątkowego, mianowicie girlandy. To bardzo efektowne i zapewniające niesamowitą atmosferę sznury świetlne z żarówkami LED, którymi można opleść na przykład drzewo lub rozwiesić je nad markizą.

Możliwości aranżacji jest naprawdę sporo, ale ten rodzaj oświetlenia traktuje się raczej jako klimatyczny dodatek na zewnątrz niż jako główne punkty zapewniające widoczność – tłumaczy ekspert ze sklepu Berge.

Oprawki na girlandzie przybierają dziś najróżniejsze formy: od małych szklanych kulek, przez klasyczne żarówki retro, aż po latarenki czy modne cotton balls. Mogą być rozmieszczane albo co kilkanaście centymetrów, albo co kilkadziesiąt – wszystko zależy od kontentego modelu.

Regulamin korzystania z serwisu